Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Jak to w końcu jest z lasami?

2024-10-21
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Jak to w końcu...
Jak to w końcu jest z lasami?
IMPET

Niejedna osoba może zadać sobie to pytanie. Media często alarmują, że lasy w Polsce znikają, przedstawiając leśników w niekorzystnym świetle. Najlepszym dowodem na to, jak jest naprawdę, są jednak wiarygodne dane z Wielkoobszarowej Inwentaryzacji Stanu Lasu (WISL).

 

W tym roku opublikowano wyniki najnowszej WISL za okres 2019–2023, które dostępne są na stronie Banku Danych o Lasach w zakładce „Publikacje”. Jest to obszerny dokument, z którego można dowiedzieć się, w jakim stanie są polskie lasy. WISL jest prowadzona w cyklu pięcioletnim od 2005 roku. Co roku publikowane są raporty cząstkowe, a co pięć lat podsumowuje się wyniki całego cyklu. Dzięki tym regularnym i powszechnie dostępnym publikacjom każdy może sprawdzić, jak zmieniają się lasy w Polsce.

A jak to wygląda lokalnie? Czy tendencja jest taka sama, czy może w naszej okolicy lasów ubywa? Oczywiście, że nie! Dane dla lokalnych potrzeb dostarcza Plan Urządzenia Lasu (PUL), tworzony co 10 lat dla każdego nadleśnictwa. Dla leśników jest to najważniejszy dokument, w którym opisany jest każdy fragment lasu oraz zabiegi, jakie mają zostać wykonane w trakcie obowiązywania PUL. Przygotowaniem PUL zajmują się wyspecjalizowane jednostki zewnętrzne, najczęściej Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. Każdy PUL jest zatwierdzany przez Ministra Środowiska.

Analizując Plany Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Krotoszyn, dowiadujemy się m.in., że w ciągu ostatnich dwudziestu lat przybyło tam 100 ha powierzchni leśnej. Drzewostany się starzeją – ich średni wiek to 80 lat, a prawie 1/3 drzew w tych lasach ma ponad 100 lat! Lasy na terenie Nadleśnictwa Krotoszyn w ponad połowie składają się z gatunków liściastych. Ich zasobność stale rośnie, m.in. dlatego, że nigdy nie pozyskuje się więcej drewna niż to, co drzewa są w stanie wyprodukować w ciągu roku. W lasach tych nie brakuje także martwego drewna – jest go prawie 90 tys. m³!

Wszystkie te dane świadczą o tym, że również w naszym nadleśnictwie sytuacja jest dobra. Mieszkańcy mogą być spokojni o dostępność terenów do wypoczynku czy zbierania grzybów. Jednocześnie zapewnione są stałe dostawy drewna na rynek.

 

Przemysław Świerblewski

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK