Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Jak segregować odpady – część II

2018-09-18
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Jak segregować odpady –...
Jak segregować odpady – część II
MAX-MAL

Przed tygodniem rozpoczęliśmy cykl artykułów, w których przybliżamy mieszkańcom, jak wygląda prawidłowa segregacja odpadów, zgodnie z „nowym” systemem gospodarowania odpadami komunalnymi, który obowiązuje od lipca 2013 r.

 

Podpowiadamy, jak segregować śmieci w domu i do jakich pojemników/worków należy je wrzucić. Pojemniki na śmieci nie bez przyczyny różnią się kolorami – każdy z nich przypisany jest do innych odpadów.

Jeden z najpowszechniejszych mitów na temat segregacji śmieci to przekonanie, że posegregowane odpady trafiają do jednej śmieciarki, która wszystko miesza, więc nasza praca w domu idzie na marne. Tymczasem pojazdy odbierające posegregowane odpady mają zazwyczaj podział na różne przegrody, do których trafiają poszczególne frakcje odpadów. Inne rozwiązanie to odbieranie każdego typu odpadów przez inną śmieciarkę.

Niebieski pojemnik/worek

Przeznaczony jest na makulaturę. Można tu wrzucać gazety, czasopisma, katalogi, ulotki, zeszyty, książki, papierowe torby, opakowania papierowe, karton, tekturę oraz ścinki drukarskie. Należy pamiętać by makulatura, którą tu wrzucamy nie była mokra ani tłusta.

Do niebieskich pojemników/worków nie wolno wrzucać pieluch jednorazowych, zużytych ręczników papierowych, chusteczek higienicznych, podpasek, artykułów higienicznych, kalki, tapet, papieru kopiowego, opakowań z zawartością (np. żywnością, wapnem, cementem) oraz kartonów po napojach, mleku i sokach, które należy wrzucać do pojemników/worków koloru żółtego.

Światowa produkcja papieru wynosi rocznie ponad 300 mln ton. Uzyskanie tak ogromnych ilości papieru bez stosowania recyklingu nie byłoby możliwe. Zbierając i prawidłowo segregując papier, oszczędzamy pieniądze, energię, redukujemy zanieczyszczenie wód i powietrza oraz chronimy miliardy drzew przed wycięciem.

O tym, jak ważna jest segregacja papieru, świadczy fakt, że tona prawidłowo posegregowanej makulatury pozwala oszczędzić około 15 drzew. Celuloza z makulatury w zupełności zastępuje czystą celulozę, którą uzyskuje się ze ścinanych drzew.
Z jednej tony makulatury można wykonać ponad 900 kg dobrej jakości papieru. Warto sobie uzmysłowić, że papier to najłatwiejszy do przetworzenia surowiec wtórny, gdyż można poddawać go recyklingowi średnio siedem razy, zanim jego włókna będą zbyt krótkie, by można je było ze sobą połączyć. Po odpowiedniej obróbce produkty pochodzące z odzyskanego papieru uzyskują niemal taką sama jakość i stają się pełnowartościowym towarem.

(RED)

Comments are closed

YouTube

Archiwum
WYGRAJ PLUSZAKA DLA DZIECIAKA
BGP 2023
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA