Jak przebiegało zwycięskie powstanie
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Historia
- /
- Jak przebiegało zwycięskie powstanie
Przebieg powstania wielkopolskiego na Ziemi Krotoszyńskiej był wiodącym tematem sesji popularno-naukowej, zorganizowanej 29 marca w auli I LO im. H. Kołłątaja w Krotoszynie. Odbyła się ona z inicjatywy Zarządu Powiatowego Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1018/1019, a patronat objęli burmistrz i starosta.
Sesję otworzył Edward Jokiel, prezes zarządu koła. Przedstawiając uczestników spotkania, szczególnie podkreślił obecność Leszka Kulki – byłego starosty i byłego przewodniczącego Rady Powiatu Krotoszyńskiego, który – jako syn powstańca wielkopolskiego – zaangażował się w utworzenie komórki Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego na terenie powiatu.
W sesji udział wzięli także m.in. wicestarosta Paweł Radojewski, wiceburmistrz Ryszard Czuszke czy przewodnicząca Rady Miejskiej w Zdunach Danuta Kułaga, a na widowni zasiedli nauczyciele historii oraz uczniowie z terenu powiatu.
Zwracając się do obecnej w auli młodzieży, P. Radojewski zaznaczył, iż to zwykli mieszkańcy naszych miast i wsi zimą roku 1918 zorganizowali się i stanęli do walki w obronie polskości okolicznych ziem.
Na sesję złożyły się niezwykle ciekawe wystąpienia, wsparte prezentacjami multimedialnymi. O przebiegu powstania w Krotoszynie mówił Antoni Korsak, a o walkach powstańców koźmińskich – Michał Pietrowski. Piotr Mikołajczyk przedstawił organizację i wyposażenie wojsk powstańczych, a Edward Jokiel omówił walki powstańcze pod Zdunami. O Sulmierzycach i Chwaliszewie w powstaniu opowiedzieli uczniowie, laureaci konkursów historycznych – Maciej Sobański i Arkadiusz Śnieciński. Z kolei Renata Witczak mówiła o tym, w jaki sposób kultywuje się pamięć powstania w naszym powiecie.
(NOVUS)
FOT. M. Wiśniewska
Comments are closed