Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Jak poprawić stan finansów firmy?

2022-06-29
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Jak poprawić stan finansów...
Jak poprawić stan finansów firmy?
CENTRUM POGRZEBOWE

Utrzymanie płynności finansowej firmy w czasach inflacji  bywa nie lada wyzwaniem. Istnieją jednak instrumenty finansowe, dzięki którym można bezpiecznie przetrwać trudny okres i przezwyciężyć problemy.

 

Jednym z rozwiązań jest kredyt w rachunku bieżącym, który minimalizuje koszty miesięcznego zobowiązania firm poprzez spłacanie rat odsetkowych. Zanim się na niego zdecydujemy, musimy zwrócić uwagę na kilka aspektów. – Działanie takiego kredytu ma na celu finansowanie bieżącej działalności przedsiębiorstwa w formie odnawialnej linii kredytowej w rachunku bieżącym. W tym przypadku otrzymane środki możemy przeznaczyć na spłatę bieżących zobowiązań w formie faktur w ramach ustalonego limitu kredytowego. Najczęściej banki przyznają taki limit na 12 miesięcy, rzadziej na 24 lub 36. Spłata daje możliwość ponownego skorzystania z debetu, a odsetki pobierane są od faktycznie wykorzystanej kwoty, co powoduje, że zobowiązanie miesięczne jest od kredytu z ratą kapitałowo-odsetkową – wyjaśnia Paulina Kliber.

Na kredyt obrotowy w większości przypadków decydują się firmy z dużym stażem obecności na rynku, produkcyjne czy z długimi terminami płatności.

Mali przedsiębiorcy również mogą skorzystać z tego rozwiązania. Większość instytucji finansowych bada zdolność dochodową w przedsiębiorstwie i jego kondycję finansową. Są jeszcze rozwiązania na rynku, gdzie można podpierać się na liczeniu zdolności metodą przychodową.

Koszt takiego kredytu składa się z oprocentowania, które opiera się na stawce WIBOR oraz indywidualnie ustalanej, negocjowanej marży. Bank określa marżę w oparciu o sytuację wnioskodawcy i wyznacza poziom podejmowanego ryzyka – im większe, tym droższy będzie kredyt. Należy zwrócić uwagę na wysokość opłat jednorazowych, jak np. prowizja, oraz stałych opłat, m.in. opłaty administracyjnej.

Warto także dowiedzieć się, czy bank przewiduje opłaty dodatkowe, np. za wcześniejszą spłatę, poręczenie kredytu gwarancją, rozpatrzenie wniosku czy prowizję od niewykorzystanej kwoty kredytu.

Kredyt zabezpieczony zwykle oznacza kwotę powyżej 500 000 zł. Musi on iść w parze ze zdolnością dochodowo-przychodową. Kredyt niezabezpieczony jest trudniejszy do zdobycia dla mniejszych firm. Banki w tym przypadku wnikliwie badają historię finansową przedsiębiorstw. Godzą się na zabezpieczenie w formie weksla lub poręczenia. Zwykle najlepszym zabezpieczeniem przy kwotach wyższych jest nieruchomość mieszkalna.

OPRAC. (LENA)

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK