Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Jak ocenić ryzyko zawodowe?

2021-10-26
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Jak ocenić ryzyko zawodowe?
Jak ocenić ryzyko zawodowe?
IMPRESJA KROTOSZYN

Ochrona zdrowia i życia pracowników to bardzo ważny temat. Można to osiągnąć poprzez wyeliminowanie zagrożeń związanych z pracą lub chociaż ograniczenie ryzyka zawodowego. Bardzo ważnym do tego narzędziem jest ocena ryzyka zawodowego.

Przeprowadza się ją po to, by w sposób bezpieczny umożliwić przede wszystkim identyfikację wszelkich niebezpieczeństw związanych z pracą oraz oszacowanie możliwego ryzyka z nimi związanego. Następnie, zgodnie z normami prawnymi, należy stosować środki ochrony, a później kontrolować, czy są one odpowiednie. Ustalane są także, jeśli to konieczne, priorytety w działaniach zmierzających do ograniczenia lub eliminacji ryzyka zawodowego. Celem oceny jest również wykazanie pracownikom, ich przedstawicielom i organom nadzoru oraz kontroli, że przeprowadzono identyfikację i zastosowano właściwe środki. Kolejne atuty to dostosowanie wyposażenia stanowisk pracy oraz jej organizacji do możliwości psychofizycznych pracowników oraz zapewnienie, że podejmowane działania służą poprawie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

W celu skutecznej realizacji obowiązku tej oceny najlepiej w konsultacji z pracownikami dokonać planu działań i go udokumentować. Powinien on zawierać w szczególności informacje o osobach odpowiedzialnych za koordynowanie działań związanych z oceną ryzyka zawodowego, wyznaczeniu przeprowadzających taką ocenę i ich systematycznym szkoleniu. Zaangażowani w ten szereg działań poprawiających bezpieczeństwo pracy powinni być zarówno przedstawiciele kierownictwa, jak i pracowników. Środki ochrony winny podlegać stałej kontroli, aby upewniać się, że są dalej skuteczne. W takim planie muszą też znaleźć się zapisy dotyczące dokumentowania oceny ryzyka, informowania pracowników o jej wynikach i wdrażanych procedurach poprawy warunków pracowniczych.

Ocenę ryzyka zawodowego przeprowadza się dla wszystkich zawodów, niezależnie od ich charakteru. Różnić mogą się natomiast zasady jej powtarzalności. W przypadku stanowisk stacjonarnych, np. pracy biurowej, ocenę przeprowadza się dla normalnych warunków pracy i nie wymaga się jej powtarzalności, chyba że zidentyfikowano nowe zagrożenia. Stanowiska niestacjonarne, charakteryzujące się ciągłymi zmianami, wymagają właściwej identyfikacji każdego z wykonywanych zadań w pracy oraz zapewnienia, że środki ochrony są stosowane niezależnie od zmiany miejsca, np. stosując te same zasady na różnych placach budów.

Decyzję o wyznaczeniu osób przeprowadzających ocenę podejmuje pracodawca. Zaleca się, aby w miarę możliwości powoływać zespoły złożone z przedstawicieli kierownictwa, pracowników i osoby odpowiedzialnej za BHP, nie zaś samych specjalistów z dziedziny bezpieczeństwa. To pozwoli na lepszą ocenę zagrożeń i podjęcie stosownych działań w celu ich eliminacji bądź radykalnego ograniczenia.

MATEUSZ BABIARZ

BM BHP EXPERT

609 150 476

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK