Jak diagnozować stopy? W co je zaopatrzyć?
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Zdrowie
- /
- Jak diagnozować stopy? W...
Stopy możemy zbadać za pomocą profesjonalnej platformy podometrycznej. Dzięki komputerowej analizie pozwala ona określić m.in. ustawienie stopy w statyce, dynamice, rotacje miednicy, zaburzenia równowagi.
Zastosowanie zaawansowanej technologii pozwala dokonać pomiaru ciśnienia i rozkładu nacisku z dużą dokładnością, prędkością i wysoką rozdzielczością. W czasie badania możemy ocenić rozkład obciążenia w pozycji stojącej, stabilometrię w pozycji stojącej, rozkład obciążenia podczas chodu – badanie dynamiczne, punkt nacisku i czas kontaktu z podłożem, indywidualne dla każdego obszary zagrożenia (możliwość wystąpienia dysfunkcji i uszkodzenia) i wiele innych
Wskazaniami do badania są nieprawidłowości w budowie stóp i kończyn dolnych, zaburzenia chodu, problemy z utrzymaniem równowagi ciała, dolegliwości bólowe kończyn dolnych, problemy z dopasowaniem obuwia.
Analiza za pomocą platformy pozwala na ustalenie indywidualnych defektów w biomechanice stopy, zarówno w staniu, jak i w chodzie, a także podczas biegu. Badanie pozwala podjąć odpowiednie działania profilaktyczne i lecznicze, poprzez uwidocznienie rezultatów terapii czy operacji chirurgicznych stopy i kończyny dolnej.
Wizualizacja efektów pomaga nam modyfikować leczenie, a także dobrać zaopatrzenie ortopedyczne, np. wkładki ICB Medical. Do badania służy również podoskop – metoda odbicia lustrzanego. Pozwala określić kształt stopy, obecność zgrubień na skórze, odcisków.
Zdiagnozowane stopy możemy zaopatrzyć w termoplastyczne wkładki ICB Medical (Australia), który jest liderem producentów wkładek na świcie. Zaletą wkładek ICB Medical jest to, iż w całości wykonane są one z materiału EVA, który jest łatwy do podgrzania i formowania. Dzięki temu mogą być całkowicie dostosowane do potrzeb pacjenta, poprzez formowanie na ciepło, szlifowanie lub stworzenie specjalnych kształtów na wkładce po ówczesnym rozgrzaniu. Daje to możliwość stworzenia indywidualnej wkładki w obrębie gabinetu.
Każdy z nas chodzi po bruku, betonie czy innych twardych powierzchniach. Nie są one idealnym podparciem dla naszych stóp i mogą powodować jej zapadnięcie, inaczej nazywane pronacją. Zielony materiał EVA (o wyższej gęstości) zapewnia lepsze podparcie i kontrolę wewnętrznej strony stopy i kości piętowej, a niebieski materiał EVA (o średniej gęstości) poprawia komfort stawów stępu i kości śródstopia.
Ustawienie kończyn dolnych za pomocą wkładek ICB, by neutralnie ustawić kości pięty, w ramach określonego modelu terapii wykorzystywanego przez specjalistów, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie stopy i może przynieść ulgę w bolesnych schorzeniach, takich jak halluksy, odciski i zrogowacenia, ból śródstopia, bóle goleni, zapalenie ścięgna Achillesa, zespół pasma biodrowo-piszczelowego, zmęczenie i ból nóg, bóle w dolnej części kręgosłupa, wady rozwojowe i inne.
Wkładki ICB Medical są w 100 procentach termofowalne, dzięki czemu możemy je kilkukrotnie wygrzewać i zmieniać kształt. Jest to przydatne przede wszystkim w terapii dzieci, gdy dysfunkcja zmienia się w trakcie leczenia.
Dbajmy o swoje stopy, ponieważ są one fundamentem dla całego ciała.
(mgr Natalia Jasiak)
Comments are closed