Inauguracja programu mieszkaniowego
- Strona Główna
- /
- Aktualności Milicz
- /
- Inauguracja programu mieszkaniowego
7 lipca w Prusicach (powiat trzebnicki) podpisano akt notarialny, powołujący do życia spółkę Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Krajowego Zasobu Nieruchomości „Zielona Dolina”. W jej skład wchodzi 12 gmin z południowo-zachodniej Polski, w tym Milicz i Cieszków.
Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to spółka realizująca budownictwo społeczne, działająca pod auspicjami Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Inicjatywa skierowana jest do osób i rodzin nieposiadających własnego mieszkania w danej miejscowości, które dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie. W założeniu mają to być lokale o standardzie wyższym od istniejącego w budownictwie socjalnym, a oferta ich najmu adresowana jest do osób i rodzin o średnich dochodach. Bycie najemcą wiąże się m.in. z możliwością zamieszkania bez konieczności zaciągania wysokiego kredytu.
Umowa z SIM może jedynie obligować do partycypacji w wysokości do 30 procent kosztów budowy lokalu mieszkalnego. Możliwe są o połowę niższe stawki czynszu niż na rynku komercyjnym. Istnieje opcja rozliczenia partycypacji w czynszu (tzw. wakacje czynszowe, dzięki którym najemca przez czas określony w umowie, a w przypadku emerytów – bezterminowo, będzie płacił nawet 20 procent niższy czynsz). W perspektywie lat beneficjenci mogą uzyskać nawet własność mieszkania.
Udział samorządów w tym przedsięwzięciu ma zostać sfinansowany w większości ze środków rządowych. Gmina będzie mogła otrzymać bezzwrotne wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w wysokości do 3 milionów złotych. By je otrzymać, trzeba złożyć wniosek do ministra do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa za pośrednictwem prezesa KZN. Oprócz tego można pozyskać dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w wysokości do10 procent kosztów, 35-procentowy grant z Banku Gospodarstwa Krajowego, do 80 procent preferencyjnego kredytu z Programu Wspierania Społecznego Budownictwa Czynszowego, do 30 procent partycypacji w kosztach – wpłata na odpowiednim poziomie daje najemcom możliwość wykupu mieszkania w przyszłości. Jeśli lokator opuści zajmowany lokal, to wniesiona kwota partycypacji (zwaloryzowana) zostanie mu zwrócona.
W tej inicjatywie ma działać też program „Mieszkanie na start”, zatem gmina w oparciu o ustawę o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu może wystąpić do Banku Gospodarstwa Krajowego o dofinansowanie czynszów dla poszczególnych najemców, którzy spełnią kryteria dochodowe.
Jeśli chodzi o gminę Cieszków, planowane jest wybudowanie w ciągu najbliższych dwóch lat 50 mieszkań na działce Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa przy ul. Rolniczej. W przypadku Milicza będzie to 150 mieszkań, które powstaną na działce pomiędzy ulicą Grzybową a al. Niepodległości. Jeszcze w tym roku mają być ogłoszone zasady naboru i kwalifikacji do tego programu.
(FENIX)
FOT. Archiwum Piotra Lecha
Comments are closed