Ile trwa rozwód cywilny w Polsce?
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Ile trwa rozwód cywilny...
Poznaj dane statystyczne i opinie ekspertów
Definitywne zakończenie związku to trudne doświadczenie. Nieuchronnie związane z cierpieniem, niepewnością, wymogiem podejmowania trudnych i odpowiedzialnych decyzji. Wydaje się zatem zrozumiałe, że osoby przeżywające ciężkie chwile chcą się ze wszystkim uporać jak najprędzej.
Aby faktycznie tak się stało, trzeba zawczasu zapewnić sobie profesjonalną opiekę prawną.
Zdecydowana większość spraw rozwodowych kończy się w ciągu 12 miesięcy
W 2019 roku prawomocnym orzeczeniem rozwodu zakończyło się 65341 spraw. Z czego jedynie nieco ponad 10 tysięcy trwało łącznie ponad rok od wniesienia powództwa. Czyli ok. 15% spośród wszystkich złożonych wniosków. To dużo czy mało? Odpowiedź zależy od indywidualnych okoliczności, zatem lepiej powstrzymać się przed formułowaniem stanowczych ocen. Wiele „opóźnień” wynika z elementarnych braków w pozwie. Sąd wezwie stronę pozywającą do ich uzupełnienia, ale to zabiera czas. Podobnie jak rozpatrywanie przedstawionych dowodów. To nieodzowny etap spraw rozwodowych, istotny nawet przy wnioskowaniu o brak orzekania o winie. Sąd ma prawny obowiązek upewnić się, że małżonków faktycznie nic już nie łączy. Oświadczenie woli to za mało. Trzeba przygotować się na to, że padną pytania o szczegóły sytuacji rodzinnej, finansowej, a nawet pożycia intymnego. Konsultacje z prawnikami, psychologami bardzo pomagają w zmierzeniu się z tą stresogenną sytuacją.
Kwestia orzeczenia o winie lub jego braku nie ma większego znaczenia
Mogłoby się wydawać, że walka małżonków o wspólny majątek czy prawo do opieki nad dziećmi znacznie wydłuży rozpatrywanie sprawy przez sąd. Jednak praktyka kompletnie tego nie do końca to potwierdza. W przypadku wniosków o orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie czas oczekiwania na prawomocny wyrok do 6 miesięcy dotyczy ok. 63% tego rodzaju spraw. Natomiast pozwy o rozwód z winy męża kończą się w pół roku w 67% takich przypadków.
Jak podkreślają eksperci z Kancelarii Adwokackiej Chojka, okoliczności sprawy mają bezpośredni wpływ na czas jej rozpatrywania. Jeżeli już wniosek rozwodowy zawiera celne uzasadnienie i mocne dowody, kolejne etapy sprawy toczą się całkiem sprawnie. Są to:
- wniesienie pozwu
- doręczenie pozwu stronie pozwanej
- wyznaczenie terminu pierwszego posiedzenia
- postępowanie sądowe
- wyrok
- apelacja
Na stronie https://rozwodznim.pl/ przedstawiono je bardziej szczegółowo. Aczkolwiek już na pierwszy rzut oka widać, że dobre przygotowanie to połowa sukcesu, zanim sąd w ogóle zacznie zajmować się rozwodem.
Comments are closed