Hodowco, pamiętaj o bioasekuracji!
- Strona Główna
- /
- Aktualności Milicz
- /
- Hodowco, pamiętaj o bioasekuracji!
Zgodnie z rozporządzeniem nr 26 wojewody dolnośląskiego z dnia 1 października na terenie gminy Milicz wprowadzono strefy – zapowietrzoną i zagrożoną afrykańskim pomorem świń. Apeluje się do hodowców zwierząt o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.
Obszar zapowietrzony to miejscowość Wilkowo, a zagrożony – Baranowice, Olsza, Grabówka, Brzezina Sułowska, Dunkowa, Słączno, Sulimierz, Ruda Sułowska, Łąki, Gruszczeczka, Sułów. Rolnicy są proszeni o stosowanie się do zasad bioasekuracji.
Nie wolno karmić świń zlewkami kuchennymi, nawet jeśli pochodzą z własnego domu. Dotyczy to również obierek powstających podczas przygotowywania posiłków. Paszę powinniśmy przetrzymywać w zamykanych pomieszczeniach, które są zabezpieczone przed dostępem nie tylko zwierząt dzikich, ale także domowych. Trzeba też okresowo sprawdzać „szczelność” pomieszczeń, w których przechowywana jest pasza, czy nie ma jakichkolwiek miejsc, gdzie zwierzęta, w tym gryzonie (szczury, myszy), mogłyby mieć dostęp do paszy. Należy też zwracać uwagę przy dawaniu paszy świniom, czy nie ma w niej resztek kości lub innych tkanek zwierząt. Nie powinno się karmić świń zielonką zebraną prosto z łąk.
Środki transportu do przewozu do/z gospodarstwa zwierząt, pasz, ale również np. materiałów budowlanych, drewna lub innego opału, maszyny rolnicze, a także samochody z zakładów utylizacyjnych mogą być potencjalną przyczyną przeniesienia wirusa ASF. Często, zanim dotrą do naszego gospodarstwa, jeżdżą do innych gospodarstw lub są używane w lesie i na polach. Mogą także przenieść zakażenie do innych gospodarstw, jeśli w naszym gospodarstwie rozwija się choroba, a jeszcze nie zauważyliśmy jej objawów. Dlatego pomimo ograniczenia obowiązku prowadzenia rejestru wyłącznie do samochodów transportujących świnie powinniśmy prowadzić rejestr wszystkich pojazdów wjeżdżających na teren gospodarstwa, z ewentualnym wyłączeniem samochodów osobowych gości.
Największe ryzyko stanowią samochody paszowe, odbierające zwłoki padłych zwierząt, maszyny rolnicze (również własne pojazdy, które używane były do prac polowych lub w lesie, w szczególności na obszarach występowania choroby u dzików), samochody przewożące zwierzęta, pojazdy osób dostarczających usługi techniczne w gospodarstwach. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku osób wchodzących do pomieszczeń, w których przebywają świnie. Musimy zatem dokładnie wiedzieć, kto wchodzi do budynku, w których hodowane są świnie. Nie dotyczy to oczywiście osób odwiedzających nas wyłącznie w domu, tj. tych, które wchodzą wyłącznie do budynków mieszkalnych.
Stwierdzono, że dostęp zwierząt swobodnie poruszających się po okolicy wokół gospodarstwa do budynków, gdzie znajdują się świnie, tak jak w przypadku ich dostępu do pomieszczeń na pasze, może być przyczyną wystąpienia ASF w stadzie tychże. Dlatego trzeba zabezpieczyć okna siatkami, drzwi wejściowe powinny mieć mechanizmy samozamykające lub być zawsze zamykane, a ściany i drzwi budynku nie mogą mieć szczelin, dziur i poważnych uszkodzeń prowadzących do powstawania w nich prześwitów. Aby upewnić się, że wymóg „szczelności” budynku jest spełniony, powinniśmy dokonywać okresowej kontroli, czy spełnia on swoje zadanie odseparowania świń od zwierząt przebywających na zewnątrz. Zasadne byłoby, aby dokonywać przeglądów nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie oraz doraźnie, w razie konieczności, np. w przypadku zdarzeń mogących spowodować utratę szczelności budynków (uszkodzenie drzwi, okien itp.).
Świnie powinny być utrzymywane w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach, mających oddzielne wejścia oraz niemających bezpośredniego przejścia do pomieszczeń, w których są utrzymywane inne zwierzęta kopytne. W 2017 r. podczas akcji zwalczania ognisk ASF stwierdzono w kilku przypadkach, że prawdopodobną ich przyczyną mogło być obsługiwanie bydła i koni utrzymywanych razem ze świniami w tych samych pomieszczeniach. Dawanie bydłu np. słomy na ściółkę, zanieczyszczonej wirusem ASF, choć jest zupełnie niegroźne dla krów, mogło być przyczyną zakażenia świń.
OPRAC. (FENIX)
Comments are closed