Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Gala wręczenia Krotoszyńskich Dębów

2019-03-11
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Gala wręczenia Krotoszyńskich Dębów
Gala wręczenia Krotoszyńskich Dębów
IMPET

W czwartek, 7 marca, w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja odbyła się uroczysta gala, w trakcie której poznaliśmy nominowanych i laureatów w kolejnej edycji Nagrody Starosty Krotoszyńskiego „Krotoszyński Dąb”.

 

Ideą tego przedsięwzięcia jest uhonorowanie osób, organizacji bądź instytucji, które w szczególny sposób zasłużyły się dla rozwoju i promocji powiatu krotoszyńskiego. Nagrody przyznano w pięciu kategoriach: nauka/kultura, działalność gospodarcza, działalność społeczna, oświata i sport. Nominowanych i laureatów wyłoniła kapituła, której przewodniczył starosta Stanisław Szczotka, a w jej składzie znaleźli się także przewodniczący Rady Powiatu Krotoszyńskiego, szefowie komisji stałych rady, przedstawiciele Zarządu Powiatu, reprezentanci lokalnych mediów oraz laureaci nagrody z roku poprzedniego.

W kategorii nauka/kultura zgłoszonych było dziewięć kandydatur. Nominacje otrzymali Ewa Bukowska – dyrektor Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej, Jarosław Reising oraz Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie, które zostało laureatem. Krotoszyńskie muzeum od ponad 60 lat nie tylko gromadzi i dokumentuje pamiątki przeszłości Krotoszyna i regionu, ale odgrywa również ważną rolę w edukacji historycznej, kulturalnej i patriotycznej. Kilka razy do roku organizuje m.in. wystawy czasowe o tematyce historycznej, artystycznej, przyrodniczej i regionalnej. Dużym zainteresowaniem cieszą się również organizowane przez muzeum imprezy cykliczne – wieczornice, spotkania i widowiska historyczne. Pracownicy placówki mocno angażują się we wszelkie inicjatywy związane z dziejami miasta i regionu oraz nieustannie dbają o pamięć historyczną mieszkańców.

W dziedzinie działalność gospodarcza zgłoszono tylko dwie kandydatury: Lege Opakowania Sp. z o. o. oraz Karola Piotrowskiego, który otrzymał nagrodę Krotoszyński Dąb.

Trzy pokolenia rodu Piotrowskich, dzięki fachowości, rzetelnej i uczciwej pracy, zdołały zapewnić 100-letnią ciągłość zagrożonemu w dzisiejszych czasach fachowi zegarmistrzowskiemu. W 1919 roku Władysław Piotrowski założył firmę zegarmistrzowską, która – jako jedyny prywatny zakład – nie została zmuszona do przeprowadzki, mimo prób przejęcia lokalu przez PSS „Społem” w czasach PRL-u. W. Piotrowski opracował i opatentował urządzenie do zmniejszania obrączek i zracjonalizował urządzenie do ich powiększania. W 1957 roku zakład zegarmistrzowski został przekazany jego synowi, Jerzemu, a w 1983 wnukowi, Karolowi. Laureat w swojej pracy stara się bronić przed zdehumanizowaną tandetą masowej produkcji zegarów i zegarków. Zrywa również ze stereotypem rzemieślnika myślącego tylko o pomnażaniu własnych dochodów, angażując się społecznie w działalność licznych organizacji.

W kategorii działalność społeczna zgłoszono osiem kandydatur. Nominowane były Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami – Oddział w Krotoszynie, Irena Marszałek oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Koźminie Wlkp. Zwyciężyło Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami.

Pracownicy tej instytucji na co dzień są wolontariuszami, za swoją działalność nie pobierają wynagrodzenia. Pracują w wolnym czasie, nierzadko kosztem własnych rodzin i pracy zawodowej. Główną ich działalnością jest prowadzenie schroniska dla bezdomnych zwierząt. Zajmują się również szeregiem działań zmierzających do poprawy świadomości społeczeństwa w zakresie ochrony zwierząt. Towarzystwo przeprowadza również interwencje w sprawie maltretowanych zwierząt. Ratuje ich życie, finansując zabiegi, operacje weterynaryjne i karmę.

Spośród dwóch kandydatur w kategorii oświata nagrodę przyznano Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Jana Pawła II w Krotoszynie. Placówka ta organizuje szereg inicjatyw, jak np. Papieski Bieg Pokoju, wiele konkursów zawodowych i tematycznych – Międzyszkolny Konkurs Fryzjerski, Szkolny Konkurs Matematyczny, Powiatowy Konkurs Gastronomiczny. Społeczność szkolna angażuje się również w rozmaite akcje społeczne, np. oddawania krwi, Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, koncerty charytatywne. Równie chętnie uczestniczy w działaniach mających na celu krzewienie lokalnych tradycji patriotycznych, działając na rzecz szerzenia wiedzy na temat Wielkopolski.

W kategorii sport zgłoszono cztery kandydatury. Nominacje otrzymali: Klub Olimpiad Specjalnych przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Borzęciczkach, Dawid Kujawski – LAB. Krotoszyn oraz Julia Damasiewicz. Decyzją kapituły nagrodę Krotoszyński Dąb zdobył Klub Olimpiad Specjalnych.

KOS ma spore osiągnięcia na szczeblu regionalnym czy ogólnopolskim oraz na arenie światowej. Klub liczy 38 zawodników i 8 członków. Zajmuje się takimi dyscyplinami sportu jak tenis stołowy, piłka nożna, pływanie, lekkoatletyka, bowling, badminton, narciarstwo, trening aktywności motorycznej. Ma na swoim koncie wiele medali i nagród zdobytych podczas letnich i zimowych olimpiad specjalnych. Klub poprzez swoją działalność zapewnia młodym sportowcom lepszy rozwój, daje możliwości wykazania się odwagą, pokazania talentów i zawiązywania przyjaźni.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK