Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Gajówka dostatnie drugie życie!

2023-05-20
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności Milicz
  4. /
  5. Gajówka dostatnie drugie życie!
Gajówka dostatnie drugie życie!
IMPET

Fundacja Most the Most ogłosiła wyniki I Konkursu „Nasz Zabytek”. Jego celem było wyłonienie zabytkowego obiektu, który zasługuje na rewaloryzację i nadanie mu nowej funkcji społecznej. W województwie dolnośląskim zwyciężyła Gajówka w Rudzie Milickiej.

 

Ideą konkursu „Nasz Zabytek” jest zachęcanie ludzi do wpływania pozytywnie na swoje otoczenie poprzez przywracanie dawnej świetności zabytkom w ich okolicy. Inicjatywa składa się z dwóch części – wyboru zabytku w województwie oraz wyboru pomysłów na jego nową funkcję społeczną. Zwycięski projekt otrzymuje dofinansowanie od fundacji w wysokości do miliona złotych. Środki te przeznaczone będą na rewaloryzację zabytku i dostosowanie go do wybranej funkcji społecznej.

Od 6 lutego do 5 marca fundacja otrzymała aż 2888 zgłoszeń od mieszkańców, a dotyczyły one 215 zabytkowych obiektów. Z województwa dolnośląskiego było 709 zgłoszeń na 64 zabytki. Po dokonaniu oceny formalnej komisja konkursowa wybrała 114 obiektów, które spełniały kryteria. 37 właścicieli zabytków potwierdziło chęć współpracy z fundacją, przesyłając stosowną deklarację. Spośród tych obiektów wyłoniono po jednym w każdym województwie.

W tym gronie znalazła się Gajówka w Rudzie Milickiej. Budynek został wzniesiony w XIX wieku jako leśniczówka, w której mieszkał zarządca lasów należących do milickiej gałęzi rodu Maltzanów. Obecnie nazywany jest Gajówką, taką bowiem rolę spełniał po drugiej wojnie światowej, kiedy przeszedł na własność Lasów Państwowych. Gajówkę w Rudzie Milickiej wybudowano w konstrukcji ryglowej, w której drewniany szkielet wypełniono cegłami. Technikę taką określa się mianem muru pruskiego. Innym wariantem konstrukcji ryglowej jest tzw. szachulec, w którym wypełnienie stanowi mieszanina gliny i materiału organicznego – słomianej sieczki lub trocin. Z szachulca najczęściej wykonywano zabudowania gospodarcze, a doskonałym tego przykładem jest stodoła znajdująca się obok Gajówki. Zabudowania znajdują się w granicy rezerwatu Stawy Milickie.

(FENIX)

 

FOT. Ratujmy Gajówkę w Rudzie Milickiej

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK