Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Fizjoterapia w dysfunkcjach seksualnych

2022-03-16
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Zdrowie
  6. /
  7. Fizjoterapia w dysfunkcjach seksualnych
Fizjoterapia w dysfunkcjach seksualnych
PANCOM

Fizjoterapia uroginekologiczna stanowi wsparcie w czasie terapii w dysfunkcjach seksualnych związanych z bólem. Jest to dość wstydliwy temat dla wielu kobiet, choć zauważam, że w ostatnim czasie kobiety staja się bardziej otwarte i potrafią rozmawiać o tym problemie.

 

Przede wszystkim przestały uważać to za normę albo nie słuchają dobrych rad typu: „tak już musi być”, „przyzwyczaisz się”, „kiedyś to minie”, „po porodzie tak już będzie”. „Złotą” radą jest: „wypij kieliszek wina i się rozluźnij”… Aj, aj… to nie jest metoda.

Przyczyn dysfunkcji seksualnych może być wiele. Do najczęstszych należą operacje w obrębie dna miednicy, blizna po nacięciu/pęknięciu krocza (mobilizujemy bliznę, nauka autoterapii), niewydolność mięśni DM, trauma, źle dobrana aktywność fizyczna (zbyt duży wysiłek), obniżenie narządów miednicy mniejszej, endometrioza (sklejenie powięzi, gorsza trofika w miejscu zrostów), gazy pochwowe (często występuje czynnik psychologiczny – wstyd; kobieta jeszcze bardziej spina się, w wyniku czego pojawia się ból, do łechtaczki dopływa mniej krwi, w efekcie mamy brak orgazmu), zespoły bólowe miednicy mniejszej:

– dyspaurenia – jest to nawracający ból podczas stosunku

– wulwodynia – ból sromu podczas stosunku, jak i podczas aktywności fizycznej, np. jazdy na rowerze

– vestibulodynia – ból przedsionka pochwy

– pochwica – brak możliwości współżycia spowodowany jest skurczem mięśni okalających pochwę etc.

Wyżej wymienione dolegliwości powodują duży stres dla kobiety i pogorszenie relacji interdyscyplinarnych. Na szczęście w dzisiejszych czasach kobieta nie zostaje sama z problemem. Niektóre panie fizjoterapię uroginekologiczną muszą wspomóc psychoterapią i farmakologią.

Fizjoterapeuta przeprowadza wywiad, ocenia stan mięśni dna miednicy, nie bez znaczenia jest stan innych mięśni i postawa kobiety a także nawyki dnia codziennego.

Podczas terapii wykorzystywane są techniki manualne, wisceralne, trening dna miednicy (wzmacniamy mięśnie, gdy są osłabione, rozluźniamy, gdy są zbyt napięte), terapia z wykorzystaniem biofeedbacku (np. za pomocą USG), a także edukacja pacjentki. Korzyści z terapii to m.in. zwiększenie elastyczności i objętości tkanek, lepsze odżywienie i ukrwienie. Poprawiamy czucie i kontrolę nad ciałem pacjentki.

(mgr Natalia Jasiak)

Comments are closed

YouTube

Archiwum
WYGRAJ PLUSZAKA DLA DZIECIAKA
BGP 2023
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA