Energetycy ze wsparciem dla bocianów
- Strona Główna
- /
- Aktualności Milicz
- /
- Energetycy ze wsparciem dla...
Spółka TAURON Dystrybucja podsumowała tegoroczną akcję obrączkowania bocianów białych. W powiecie milickim działania dotyczyły opieki nad 46 gniazdami.
Zasadność udziału energetyków w procesie obrączkowania bocianów tłumaczy coraz częstszy wybór słupów energetycznych do założenia gniazd. Wsparcie doświadczonych i wyposażonych w nowoczesne podnośniki fachowców umożliwia badaczom dotarcie do zwierząt, których populacja w Polsce maleje. – Wspieramy akcję obrączkowania, bo tylko dzięki energetykom możliwy jest bezpieczny dostęp ornitologów i obrączkarzy do gniazd znajdujących się m.in. na naszych słupach. Coraz więcej bocianów wybiera je na miejsce gniazdowania. Przy tej okazji warto zaznaczyć, że infrastruktura energetyczna nigdy nie będzie w pełni bezpiecznym miejscem do życia ptaków, mimo stosowanych przez nas zabezpieczeń i wynoszenia gniazd na specjalne platformy, ponad przewody energetyczne. Zależy nam, aby bociany gniazdujące na słupach energetycznych były bezpieczne, dostawy prądu dla naszych klientów nieprzerwane, a samo obrączkowanie odbywało się jak najsprawniej – mówi Renata Szczepaniak, rzecznik prasowy TAURON Dystrybucji.
Czas zakładania obrączek ustalają specjaliści. Jest on zależny od terminu przylotu bocianów do Polski i złożenia jaj. Obrączkuje się młode osobniki, które nie umieją jeszcze latać, zwykle w szóstym tygodniu życia. Gdy ktoś obcy zbliża się do gniazda, młode przywierają do jego dna w bezruchu, a dorosłe osobniki odlatują i obserwują sytuację z bezpiecznej odległości. Takie naturalne zachowanie ptaków zdecydowanie ułatwia założenie obrączek. – W tym roku na potrzeby obrączkowania bocianów zakupiliśmy 1,5 tysiąca obrączek. W ciągu ostatnich 4 lat ornitolodzy wspólnie z energetykami zaobrączkowali już ponad 5 tysięcy ptaków – opowiada R. Szczepaniak.
Obrączkowanie to popularna i – do tej pory – najskuteczniejsza metoda badawcza ptaków. Ma ona pozwolić na zgromadzenie jak największej liczby informacji o danym osobniku i jego rodzinie. –Obrączkowanie służy wielu celom, m.in. temu, aby śledzić ptaki, czyli wiedzieć, gdzie one się przemieszczają. Dzięki temu mamy informacje o ptakach z naszych gniazd, które z sukcesem przeżyły kolejne wędrówki na zimowiska i powroty na lęgowiska. Mamy bardzo ciekawe „wiadomości powrotne”, bo tak to się fachowo nazywa, z innych krajów. Niedawno na przykład dostaliśmy informację o pisklaku z Lelikowa z okolic Baryczy, który osiadł i podjął z sukcesem lęg na Łotwie – opowiada Hanna Sztwiertnia ze Śląskiego Towarzystwa Ornitologicznego.
Akcja obrączkowania realizowana jest we współpracy z obrączkarzami działającymi na terenie województw dolnośląskiego, śląskiego, opolskiego i małopolskiego, a prowadzone prace koordynuje Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne. Na terenie powiatu milickiego zaopiekowano się 46 gniazdami na słupach energetycznych, w tym 33 w obrębie gminy Milicz, 11 w gminie Krośnice i 2 na obszarze gminy Cieszków. W całym województwie dolnośląskim opiece poddano 520 gniazd.
(RED.)
FOT. TAURON Dystrybucja
Comments are closed