Empatia w Refektarzu
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Kultura
- /
- Empatia w Refektarzu
W ramach siódmej edycji Simchat Chajim Festival w galerii Refektarz w Krotoszynie otwarta została wystawa ,,Empatia”. Ekspozycję można oglądać do 7 czerwca.
Na wystawę składają się prace artystów związanych z poznańskim Uniwersytetem Artystycznym, takich Józef Czapski, Jerzy Ficowski, Krzysztof Wodiczko czy Henryk Strażewski. Szerzej o założeniach i przesłaniu, jakie towarzyszy tej ekspozycji opowiedział jej pomysłodawca – profesor Jan Marciniak z UA w Poznaniu.
– Empatia jest jednym z powodów istnienia sztuki – mówił prof. J. Marciniak. – Można też powiedzieć, że sztuka to jedno z najczulszych mediów empatii lub po prostu następstwo empatii. Szeroko rozumiana empatia obejmuje nie tylko ludzi, zwierzęta i rośliny, ale także tzw. rzeczy martwe. Jej obiektem jest na przykład zniszczony budynek poznańskiej synagogi. Obiektem empatii może być nawet kamień, jak w tej opowiedzianej przez Janusza Korczaka historii o chłopcu, który zbierał kamyki na drodze i zanosił je do lasu, „bo tam ich nikt deptać nie będzie”. Chłopiec współczujący kamieniom przywodzi na myśl Witolda Gombrowicza, który przerwał plażowanie, aby ratować żuka. Historia o ratowaniu żuków to jeden z moich ulubionych fragmentów „Dzienników” Gombrowicza. Jest ona studium empatii i jednocześnie przypowieścią. Tak wskazał na związek empatii z wolnością wyboru. Odsłonił doświadczalnie granice empatii i wolności, a przy tym dotknął tego, co nazywamy poświęceniem, czyli praktycznym świadectwem empatii. Dotknął w sposób, który uwalnia empatię od patosu i egzaltacji. Zdolność do empatii stanowi cnotę, ale „…cnota nie jest u nikogo w niewoli. Kto ją ceni więcej lub mniej, ten jej dostanie więcej albo mniej. Winien ten, co wybiera. Bóg nie winien” (Platon). Winien ten, co wybiera… Poczucie winy – sumienie – można nazwać jednym z atrybutów bądź „objawów klinicznych” empatii.
Specyficznymi objawami empatii są prace pokazane na wystawie. Ich autorzy zwracają uwagę na konkretne obiekty empatii, które naznaczyli swoim współczuciem. To m.in. uchodźcy, ofiary wojny, weterani wojenni, określone miejsca i rzeczy. Zachęcamy do obejrzenia ekspozycji.
(NOVUS)
Comments are closed