Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Ekologiczna petycja przekazana dalej

2022-03-30
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Samorząd
  6. /
  7. Ekologiczna petycja przekazana dalej
Ekologiczna petycja przekazana dalej
MAX-MAL

Podczas niedawnej sesji Rady Gminy Rozdrażew omawiana była petycja dotycząca programu ochrony powietrza. Radni zdecydowali, by przekazać ją Sejmikowi Województwa Wielkopolskiego.

 

Petycja została złożona przez Biuro Cechu Zdunów Polskich i dotyczyła naprawy programu ochrony powietrza. Autorzy wnioskowali o zmianę trzech uchwał Sejmiku Województwa Wielkopolskiego – w sprawie określenia programu ochrony powietrza dla strefy wielkopolskiej, dla strefy miasto Kalisz oraz dla strefy aglomeracja poznańska. Wnioskujący określili, iż naprawa wymienionych uchwał miałaby polegać na usunięciu z nich wszelkich ograniczeń eksploatacji urządzeń spełniających wymogi ekoprojektu i wykorzystujących jako paliwo stałe odnawialne źródła energii (drewno kawałkowe, pellet, brykiet drzewny). Autorzy wnosili też o zniesienie wszelkich zakazów i ograniczeń eksploatacji kominków i pieców na drewno (biopaliwo stałe), w szczególności miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń spełniających wymogi ekoprojektu.

– Drewno jest paliwem ekologicznym na każdym etapie jego przetwarzania i energetycznego wykorzystania. Produkcja drewna opałowego nie ma negatywnego wpływu na poziom zalesienia w Polsce, a wręcz przeciwnie: stymuluje rozwój gospodarki przez zalesianie niezagospodarowanych gruntów i zapewnia miejsca pracy. Paliwa drzewne są w głównej mierze produktem ubocznym pozyskiwania i przetwarzania drewna pełnowartościowego, wykorzystywanego w przemyśle meblarskim i konstrukcjach drewnianych. Lokalne wykorzystywanie drewna przekłada się na minimalny ślad węglowy, wynikający z transportu i przygotowania do wykorzystania jako stałego biopaliwa. Drewno z polskich lasów jako produkt uboczny gospodarki leśnej jest powszechnie dostępne i niedrogie. W przypadku ogrzewania drewnem powstaje tyle samo dwutlenku węgla, ile wchłonęło ono podczas swojego wzrostu, czego rezultatem jest zerowy bilans emisji CO2. Jest to zgodne z polityką Unii Europejskiej, której celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Używanie drewna, w przeciwności do gazu, który jest paliwem kopalnym, nie wiąże się z emisją gazów cieplarnianych i pozwala na spełnienie wymaganego przez UE udziału OZE w miksie energetycznym – czytamy w uzasadnieniu petycji.

– Zakazy i ograniczenia eksploatacji kominków należy zastąpić edukacją na temat prawidłowego spalania. Programy Ochrony Powietrza i Uchwały Antysmogowe powinny być tworzone z dbałością o bezpieczeństwo energetyczne obywateli poprzez promowanie ogrzewaczy pomieszczeń opalanych odnawialną biomasą leśną, spełniających wymagania ekoprojektu na równi z innymi urządzeniami zasilanymi OZE (jak np. pompy ciepła, fotowoltaika). Przepisy nie mogą prowadzić do powstawania lub zwiększania zjawiska ubóstwa energetycznego. W obliczu rosnących cen gazu, braku pewności co do ciągłości dostaw tego surowca oraz zawieszenia przez dostawców gazu wykonywania nowych przyłączy wszelkie ograniczenia możliwości używania biomasy prowadzą wprost do ubóstwa energetycznego i godzą w bezpieczeństwo energetyczne, uzależniając ludzi od dużych sieci przesyłowych i skazując na monopol dostawców i związane z tym wysokie ceny – przekonują autorzy petycji, dołączając do niej oficjalne stanowisko Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Kominki i Piece” w sprawie zakazów palenia drewnem, uchwał antysmogowych i programów ochrony powietrza, zawierające szereg argumentów popierających ich pismo.

Radni zdecydowali jednogłośnie, iż petycję należy przekazać organowi właściwemu do jej rozpatrzenia, jakim w tym przypadku jest Sejmik Województwa Wielkopolskiego.

(LENA)

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × 2 =

YouTube

Archiwum
BGP 2023
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
ZBITY TELEFON
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA