Edukacja normalizacyjna w szkole zawodowej
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Edukacja
- /
- Edukacja normalizacyjna w szkole...
We wtorek, 7 listopada, w I Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie odbyła się konferencja „Edukacja normalizacyjna w szkole zawodowej”. Wzięli w niej udział dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych, nauczyciele przedmiotów zawodowych i kadra zarządzająca w oświacie.
Było to już trzecie spotkanie w Krotoszynie, poświęcone normalizacji. Dwa poprzednie seminaria – „Normalizacja nie tylko dla inżynierów” oraz „Porządkowanie świata, czyli od normowania do normalizacji” – dedykowane były uczniom szkół ponadgimnazjalnych i nauczycielom przedmiotów zawodowych.
Organizatorami konferencji były Starostwo Powiatowe w Krotoszynie i Polski Komitet Normalizacyjny. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął starosta Stanisław Szczotka, a medialny – czasopismo „My zawodowcy”.
W pierwszej części wykładu dr inż. Zygmunt Niechoda mówił o najważniejszych zagadnieniach z zakresu normalizacji w różnych dziedzinach życia. Wskazał również wymierne korzyści płynące ze stosowania norm. Słuchacze zapoznali się z zasadami tworzenia norm i aspektami podejścia do normalizacji.
Ekspert omówił podstawę programową w zakresie edukacji normalizacyjnej. W części drugiej do podstawy istniejącego przedmiotu PDG (podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej) został wprowadzony zapis „Uczeń: stosuje zasady normalizacji”. Dr Z. Niechoda podkreślił, iż stwierdzenie to jest bardzo enigmatyczne i nie obejmuje oceny zgodności. Jak tłumaczył, to do szkoły należy opracowanie konkretnego programu kształcenia. I nie chodzi tu o uczenie się na pamięć treści norm w poszczególnych zawodach, ale o znajomość zasad i ukształtowanie umiejętności wyszukiwania oraz prawidłowego stosowania właściwych norm i procedur oceny zgodności.
Ponadto przedstawione zostały przykładowe propozycje rozwiązań w zakresie realizacji treści programowych dla nowej podstawy.
W konferencji wzięli udział wicestarosta Paweł Radojewski, Barbara Wiatrak – wiceprezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Krotoszynie, Mariola Kaźmierczak – dyrektor Samorządowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, Andrzej Jóźwik – naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Kępnie, Sławomir Sobczyk – naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Pleszewie, dr Jacek Kępa – naczelnik Wydziału Promocji i Współpracy UM w Krotoszynie, Przemysław Wójcik i Waldemar Wronecki z Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Krotoszynie, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych z powiatów krotoszyńskiego, kępińskiego i pleszewskiego, nauczyciele przedmiotów zawodowych, oraz przedstawiciele Polskiego Komitetu Normalizacyjnego – dr inż. Zygmunt Niechoda i Paweł Górski – pełnomocnik prezesa PKN ds. polityki edukacyjnej.
Organizatorzy serdecznie dziękują Bankowi Spółdzielczemu w Krotoszynie za wsparcie przedsięwzięcia.
OPRAC. (ANKA)
FOT. W. Wronecki / P. Górski
Comments are closed