Dzieje ziemiaństwa na Ziemi Krotoszyńskiej
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Kultura
- /
- Dzieje ziemiaństwa na Ziemi...
20 września w gmachu Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka odbył się wernisaż wystawy czasowej „Dzieje ziemiaństwa na Ziemi Krotoszyńskiej”. Pomysłodawcą, autorem i kuratorem tej pionierskiej dla naszego regionu ekspozycji jest Daniel Szczepaniak.
– Przypadająca w tym roku setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest doskonałą okazją do zorganizowania wystawy upamiętniającej dzieje lokalnego ziemiaństwa do 1945 roku – mówił Daniel Szczepaniak. – Powstała na ziemiach polskich u progu XIX stulecia warstwa społeczna ziemian była sukcesorem tradycji szlacheckich i – sięgając dalej – rycerskich. W okresie zaborów elity szlachecko-ziemiańskie odgrywały bardzo ważną rolę w walce o tzw. sprawę polską. Doskonale to widać w Wielkopolsce, również w regionie krotoszyńskim. Przez cały XIX wiek aż do chwili odzyskania niepodległości to ziemianie i duchowni, jako elity społeczne, byli siłą przewodnią narodu.
Wystawa prezentuje najważniejsze postacie, miejsca oraz wydarzenia związane z ziemiaństwem w naszym regionie. Na blisko 20 planszach ukazane zostały m.in. okoliczne dwory i pałace, wizerunki przedstawicieli miejscowego ziemiaństwa, wykazy wielkości majątków oraz ziemian – uczestników walk niepodległościowych, a także miejsca pochówków rodzin ziemiańskich w naszym powiecie.
Ekspozycja została uzupełniona o dyplomy zdobyte w okresie II RP przez Janusza Chosłowskiego z Czarnego Sadu oraz gabloty z nielicznymi pamiątkami, dokumentami, drukami i mapami związanymi z okolicznym ziemiaństwem. Ze zbiorów Muzeum Ziemi Jutrosińskiej pochodzą eksponowane popiersia książąt Matyldy i Zdzisława Czartoryskich z Baszkowa. Prezentowane na wystawie eksponaty zostały udostępnione także przez osoby prywatne oraz Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.
MICHAŁ KOBUSZYŃSKI
Comments are closed