Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Dziecko i seksualność. Etapy we wczesnym rozwoju seksualnym dzieci

2022-08-18
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Dziecko i seksualność. Etapy...
Dziecko i seksualność. Etapy we wczesnym rozwoju seksualnym dzieci
MAX-MAL

Już dwuletnie dziecko rozumie, że jego płeć jest niezmienna – następnie rozpoczyna się etap szczegółowych obserwacji rodzica danej płci; dzięki temu dziecko poznaje pewne wzorce zachowań i samo „miejsce” w relacji z drugą osobą (tu: mamą lub tatą). To, jak zachowują się wobec siebie rodzice, ma ogromny wpływ na późniejsze kształtowanie się postrzegania rzeczywistości.

 

Później (między trzecim a piątym rokiem życia) następuje etap podglądania obu rodziców, szczególnie ich ekspresji twarzy, ciała i gestów. Na tym etapie warto zapoznać swoją pociechę w wiedzę dotyczącą ciała, jego cech i różnic między kobietami a mężczyznami. Jeżeli zaś rodzic nie potrafi rozmawiać z dzieckiem, może być zaskoczony jego późniejszymi zachowaniami dotyczącymi sfery seksualnej.

 

Masturbacja dziecięca – naturalne zjawisko, mogące przeobrazić się w kłopot

Dziecko nie jest zapoznane ze znaczeniami, jakie nadaje się zachowaniom autoerotycznym i samej seksualności. Krok po kroku odkrywa ono rzeczy, które sprawiają mu przyjemność i dąży do częstego powtarzania tego rodzaju zachowań. Są one dla malucha równoznaczne z zabawą – w końcu czerpie z nich przyjemność. Nie są to niepokojące objawy – wręcz przeciwnie, odkrywanie przyjemności jest naturalne i niegroźne. Zadaniem rodziców na tym etapie jest wytłumaczenie dziecku pewnym społecznych norm, które przede wszystkim mówią o tym, gdzie i kiedy można podjąć tego rodzaju aktywności. Ten typ masturbacji zwany jest masturbacją rozwojową. Drugi typ, masturbacja eksperymentalna, występuje wtedy, gdy dziecko używa różnych przedmiotów do sprawienia sobie przyjemności – warto zainterweniować, gdyż takie zachowanie skutkować może nieświadomym zrobieniem sobie przez dziecko krzywdy. Trzeci typ masturbacji, masturbacja instrumentalna, nie jest związana ani z odkrywaniem swojej seksualności i możliwości cielesnych, ani z ciekawości. Jest wynikiem doświadczania przez dziecko trudnych emocji, takich jak smutek, strach czy po prostu nuda. Forma ta przejawia się często w momencie, gdy dziecko masturbuje się po to, by zwrócić na siebie uwagę. Wymaga ona specjalistycznej pomocy, jaką jest seksuolog dziecięcy.

 

Pierwsza wizyta u seksuologa dziecięcego. O czym warto wiedzieć przed spotkaniem?

W przeciwieństwie do innych form terapii, pierwsza wizyta u seksuologa dziecięcego nie zawsze wymaga obecności dziecka. Czas pierwszej wizyty jest przeznaczony na rozmowę lekarza z rodzicami – podczas niej wyjaśnia się problem, a także szczegółowo odpowiada się na pytania dotyczące stanu zdrowia, przykładów zachowań, samopoczucia dziecka. Dlaczego zwykle nie ma na niej dziecka? Mogłoby poczuć się skrytykowane i odnieść wrażenie, że rodzice nie są z niego zadowoleni – ci zaś mogliby czuć się skrępowani i nie opisać problemu tak dokładnie, jak gdyby pociechy nie było. Następna wizyta jest już przeprowadzana z małym pacjentem – polega na wstępnej diagnozie i podaniu przykładowych sposobów na wyjście z problemu. Ważne jest tu zagłębienie się w relację rodziców ze swoim dzieckiem, natomiast ilość wizyt jest zależna od wielkości problemu, z jakim mierzy się dziecko. Więcej informacji odnośnie problemów, z jakimi warto skonsultować się z seksuologiem, znaleźć można pod linkiem https://spps.pl/psycholog-i-seksuolog-dzieciecy/. Warto przed wizytą zapoznać się z pełną ofertą Dziecięcej Poradni Pedagogiczno-Seksuologicznej, a także opiniami o nim – by późniejsza praca nad problemem była łatwiejsza.

 

Comments are closed

YouTube

Archiwum
WYGRAJ PLUSZAKA DLA DZIECIAKA
BGP 2023
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA