Dyskutowali o ważnych dla seniorów sprawach
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Dyskutowali o ważnych dla...
Kilka dni temu w Krotoszynie odbyło się posiedzenie Gminnej Rady Seniorów. Na spotkaniu poruszono wiele ważnych tematów.
W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Z przedstawicielką MGOPS seniorzy omówili program „Złota rączka dla seniora”. – Będzie on skierowany do osób powyżej 75. roku życia i obejmie przede wszystkim osoby niepełnosprawne, schorowane. Mieliśmy już wszystko opracowane, ale niestety, pandemia zrobiła swoje. Z powodu zaistniałej w naszym kraju sytuacji epidemicznej program nie został zrealizowany. Planujemy uruchomić go w przyszłym roku. Oczywiście na tę chwilę nie mogę zagwarantować konkretnego terminu. Opracowane są już cele i działania – tłumaczyła przedstawicielka MGOPS w Krotoszynie. Seniorzy wymienili się uwagami odnośnie zapisów w programie. Ma on polegać na zaoferowaniu osobom starszym pomocy fachowców w drobnych naprawach domowych.
Gminnej Radzie Seniorów przedstawione zostały też informacje dotyczące Dziennego Domu Opieki „Senior+”. Jego głównym celem jest zapewnienie bezpiecznego i przyjaznego miejsca, w którym przebywać mogą osoby w wieku powyżej 60. roku życia z terenu miasta i gminy Krotoszyn, nieaktywne zawodowo, samodzielne lub wymagające częściowej opieki w codziennych czynnościach. Na ofertę Dziennego Domu Opieki składają się m.in. zajęcia edukacyjne, sportowo-rekreacyjne, artystyczne, kulturalne, a także terapia zajęciowa czy pomoc psychologiczna. Pracująca w Dziennym Domu Opieki Jagoda Małecka poinformowała, iż są tam cztery wolne miejsca i zachęciła do rejestracji. Jak wyjaśniła, miejsca zwolniły się w głównej mierze z powodu sytuacji pandemicznej.
Później przedstawiciele MGOPS oraz PCPR opowiedzieli o działaniach podjętych na rzez seniorów w czasie pandemii. – Jeśli chodzi o ostatni rok, to był on tak samo wyjątkowy jak w przypadku MGOPS w Krotoszynie i musieliśmy podjąć pewne dodatkowe działania. Uruchomiliśmy telefon dla seniora, świadczyliśmy też usługi psychologiczne, a osoby, które zmagały się ze stresem związanym z pandemią, mogły skorzystać ze specjalistycznej pomocy. W okresie świątecznym, we współpracy z Galerią Krotoszyńską, zorganizowaliśmy akcję „Bombka dla seniora”. Mam nadzieję, że w tym roku również zostanie zrealizowana. Akcja polegała na tym, że w galerii wisiały bombki z imieniem i wiekiem osoby potrzebującej, a każdy chętny mógł dla niej przygotować świąteczną paczkę. Pomagamy też w kwestii żywnościowej – wyliczała Renata Zych-Kordus z PCPR.
Seniorzy poruszyli też sprawę możliwości prowadzenia swoich spotkań w trybie zdalnym. Jak wiadomo, wiąże się to z koniecznością posiadania odpowiedniego sprzętu oraz dostępu do szybkiego internetu. Dyskusja była burzliwa, albowiem część osób twierdziła, iż w dzisiejszych czasach seniorzy sprawnie poruszają się po internecie, a inni z kolei uważali, że prowadzenie spotkań w trybie online może prowadzić do wykluczenia osób, które nie mają dostępu do cyberprzestrzeni bądź najzwyczajniej w świecie nie czują potrzeby uczyć się obsługi komputera czy korzystania z internetu.
(LENA)
Comments are closed