Doświadczaj lasu wszystkimi zmysłami
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Doświadczaj lasu wszystkimi zmysłami
MATERIAŁ SPONSOROWANY
1 października w Europejskim Dniu Walki z Depresją ruszyła 13. edycja kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.” Lasy Państwowe po raz kolejny zostały patronem honorowym akcji.
Jak podaje Fundacja Twarze Depresji, w czasie pandemii dwukrotnie wzrosła liczba Polek i Polaków, którzy zmagają się z tą chorobą. Szacuje się, że jest ich już 4 miliony. Jak widać jest to bardzo poważny problem. Do aktywności, które wzmacniają nasze zdrowie i związek z przyrodą, należą kąpiele leśne. To ważne, zwłaszcza dla osób dotkniętych depresją.
– Przyłączamy się do akcji Fundacji Twarze Depresji, chcąc uświadomić Polkom i Polakom, jak ważny dla ich zdrowia psychicznego jest kontakt z naturą, z lasem – informuje Maria Rothert-Proniewicz z Wydziału Komunikacji Społecznej Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.
Kąpiele leśne można praktykować samodzielnie lub z przewodnikiem. Są one niezawodnym sposobem na odprężenie, stres, ogromne tempo życia oraz natłok myśli. Skuteczność tej aktywności została udowodniona naukowo. Korzystanie z niej pomaga obudzić w sobie wewnętrzną radość oraz chęć do życia. Kąpiele to nic innego jak zanurzanie wszystkich zmysłów w naturze. Ich istotą nie jest jedynie wędrówka przez las, ale postrzeganie go i czerpanie z niego w każdy możliwy sposób: oddychanie leśnym powietrzem, wsłuchiwanie się w szum liści, szelest wiatru, świergot ptaków. Dzięki temu łatwiej zapominamy o codziennych problemach i zaczynamy logiczniej myśleć. Nasz układ odpornościowy zaczyna działać lepiej, a ciśnienie tętnicze obniża się. Wystarczy krótki, lecz regularny kontakt z naturą, by szybko zauważyć pierwsze efekty.
Termin kąpiele leśne wymyślono w latach 80. XX wieku w Japonii. W ramach tego zjawiska lekarze przepisują umęczonym i wypalonym zawodowo mieszczuchom obowiązkowe spacery po lesie.
Co zrobić, żeby zażyć leśnej kąpieli? Założyć wygodne obuwie i wybrać się na spacer do pobliskiego parku, lasu, pojechać nad jezioro czy pójść ścieżką w góry. – Kąpiel leśna składa się z sekwencji ułożonych tak, aby skutecznie wzmocnić wpływ przyrody na zdrowie. Warto podkreślić, że kąpiele leśne nie leczą chorób, ale mogą wpłynąć wspomagająco w leczeniu np. depresji poprzez zmniejszenie lęku, bezsenności i napięcia – mówi Maria Rothert-Proniewicz.
Szczegółową instrukcję kąpieli leśnej autorstwa pani Marii zamieszczono na profilu facebookowym Lasów Państwowych w poście z 15 maja br. Zgodnie z nią należy doświadczać lasu różnymi zmysłami po kolei. Niezwykle istotna jest tu uwaga i skupienie się na tym, co czujemy. W przyrodzie warto się rozsmakować.
Krotoszyńskie lasy doskonale nadają się do zanurzenia się w nich wszystkimi zmysłami. Każdy może w nich znaleźć swój ulubiony zakątek. Do wyboru są sośniny, brzeziny, olszyny, dąbrowy i wiele innych środowisk. Jest mnóstwo urokliwych fragmentów, które nie pozostawią obojętnym nikogo, kto spróbuje odkryć te niezwykłe miejsca. Do zobaczenia wśród drzew!
PRZEMYSŁAW ŚWIERBLEWSKI
Comments are closed