Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Doskonalili swoje umiejętności ratownicze

2022-06-28
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności Milicz
  4. /
  5. Doskonalili swoje umiejętności ratownicze
Doskonalili swoje umiejętności ratownicze
AGRO INTEGRACJA

W miniony piątek miliccy policjanci, w tym jeden z uprawnieniami ratownika wodnego, uczestniczyli we wspólnych działaniach z miejscowymi strażakami z Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej na milickim zalewie. Aby okres letni upływał bez nieprzyjemnych wydarzeń, w całym kraju prowadzone są działania prewencyjne „Bezpieczne wakacje” oraz „Bezpieczny wypoczynek nad wodą”.

 

Wspólne działania służb miały charakter zarówno szkoleniowy, jak i profilaktyczny. Strażacy ćwiczyli akcję ratunkową w trakcie pozorowanego podtopienia się mężczyzny w akwenie wodnym, natomiast policjanci zabezpieczali miejsce zdarzenia oraz przeprowadzili pogadankę na temat bezpiecznego zachowywania się nad wodą z młodzieżą, która przyglądała się ćwiczeniom.

– Policjanci przypominają, że kąpiel dozwolona jest w miejscach odpowiednio do tego przystosowanych, wyznaczonych oraz objętych ochroną ratowników wodnych, takich jak np. baseny lub kąpieliska miejskie – informuje podinsp. Sławomir Waleński, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Miliczu.

Zawsze przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika. Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni). Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr. Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi. Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody bądź zimne prądy. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”. Dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni. Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło. Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu! Nie przystępujmy do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm. Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje. Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek, aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach. Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

(FENIX)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 + 1 =

YouTube

Archiwum
BGP 2023
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
ZBITY TELEFON
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA