Dlaczego warto udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego?
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Zdrowie
- /
- Dlaczego warto udać się...
Zbliża się Święto KOBIET, dlatego dziś troszkę o Paniach. O tym, dlaczego powinny zadbać o siebie i o dno swojej miednicy.
Fizjoterapeuta uroginekologiczny zajmuje się zwiększeniem świadomości kobiecego ciała. Specjalizuje się w profilaktyce, diagnostyce oraz leczeniu schorzeń miednicy. Dostosowuje terapię indywidualnie do każdej kobiety, w zależności od tego, z czym ma problem. Może zastosować pracę z oddechem, terapię manualną, ćwiczenia, kinesiology taping…
Kto powinien udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego? Odpowiedź jest prosta – KAŻDA KOBIETA! Fizjoterapeuta pokaże jak zadbać o swoje dno miednicy, pomoże poznać swoje ciało, pokaże, jak prawidłowo oddychać i jak wykonywać czynności dnia codziennego, by sobie nie szkodzić. Przede wszystkim jednak do takiego specjalisty powinny udać się kobiety w ciąży i po porodzie. Mięśnie dna miednicy, brzucha, kręgosłupa są najbardziej przeciążone. W niektórych krajach wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego po porodzie jest refundowana, w Polsce niestety jeszcze nie.
Dysfunkcje ze strony układu moczowo – płciowego nadal są wstydliwym tematem tabu. Niektórym wydaje się, że z wiekiem tak już powinno być. Prawda wygląda jednak inaczej. Nieleczone dysfunkcje z czasem coraz bardziej będą uprzykrzały nam życie codzienne.
Kiedy zatem udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego? Gdy potrzebne są profilaktyka bądź leczenie takich przypadłości jak nietrzymanie moczu, które dotyka co trzecią kobietę na świecie, nietrzymanie gazów i stolca, obniżenie, wypadanie narządów miednicy mniejszej, ból przy stosunku, brak satysfakcji seksualnej, bolesne miesiączki, bóle w obrębie miednicy. A ponadto w przypadku przygotowania do ciąży oraz do operacji uroginekologicznej bądź po takiej operacji, w czasie ciąży w celu przygotowania się (dna miednicy) do porodu, przy bólach kręgosłupa, trudnościach w oddychaniu, w profilaktyce rozejścia kresy białej i spojenia łonowego.
Po porodzie pracujemy z blizną w obrębie krocza lub z blizną po cesarskim cięciu, rozejściem kresy białej i spojenia łonowego, napięciem mięśni brzucha, bólami kręgosłupa, w celu sprawdzenia napięcia w obrębie miednicy. Poza tym edukujemy pacjentki w kwestii tego, jak powinny wykonywać czynności dna codziennego.
Wyżej wymienione przypadki to najczęściej spotykane, lecz istnieje wiele innych dysfunkcji, w którymi kobieta powinna udać się do specjalisty. Każda z nas jest inna, dlatego też terapia każdej kobiety będzie inna.
Pamiętajmy – PROFILAKTYKA to najlepsza recepta na zdrowie!
(mgr Natalia Jasiak)
Comments are closed