Deser dla melomanów
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Kultura
- /
- Deser dla melomanów
Wraz z kończącym się latem zwieńczony został cykl koncertów w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Muzycznego „Lato Organowe w Krotoszyńskiej Bazylice”. Melomanów pożegnali – na rok – członkowie Wokalnego Zespołu Muzyki Dawnej koncertem, który odbył się 19 września.
Ostatnia z trzech części XI edycji festiwalu nieco różniła się od poprzednich. Za prowadzenie wydarzenia odpowiedzialna była Joanna Jarocka, dyrektor Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury. Druga ważna zmiana to skupienie się nie tylko na brzmieniu instrumentów, ale przede wszystkim na śpiewie chóru z krotoszyńskiej parafii.
Zespół, który wystąpił w krotoszyńskiej bazylice, powstał w 2019 roku z inicjatywy Małgorzaty Zuchowicz. Tworzą go entuzjaści śpiewu i muzyki dawnej. Dbają o poziom oprawy muzycznej podczas liturgii i promowanie rodzimych kompozytorów sprzed lat. Mimo niewielkiego stażu zespół koncertował już poza granicami naszego powiatu, m.in. w Kaliszu, Włocławku czy Sułowie.
M. Zuchowicz wystąpiła w roli dyrygentki i zachwyciła grą na organach. Artystka ta ukończyła szkoły muzyczne w Płocku, we Wrocławiu i w Katowicach. W 2016 obroniła pracę doktorską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Działała przy oprawie muzycznej w kościołach we Wrocławiu i Jaworze, współprowadziła ogólnopolskie warsztaty wokalno-chóralne, jest nauczycielką w Państwowym Szkolnictwie Muzycznym i dyrygentką krotoszyńskiego chóru Cantate Domino. Koncertuje jako solistka, kameralistka i dyrygentka oraz bierze udział w warsztatach mistrzowskich w kraju i za granicą. Prowadzi też działania naukowe, mające na celu badanie i promocję historii organów na Dolnym Śląsku.
W programie koncertu znalazły się dzieła Jana Sebastiana Bacha, Jana Pieterszoona Sweelincka, Mikołaja Gomółki czy Wacława z Szamotuł. Za piękne wykonania artystów nagrodzono długimi owacjami.
(MS)
FOT. Archiwum KOK-u
Comments are closed