Czyste powietrze – czysty zysk!
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Czyste powietrze – czysty...
27 czerwca w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie odbyło się spotkanie poświęcone rządowemu programowi priorytetowemu „Czyste Powietrze”. Organizatorami były firma EkoZysk oraz Fundacja Czyste Powietrze.
Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, czym jest smog i jak wpływa na nasze zdrowie, jak nasze złe nawyki oddziałują na zanieczyszczenie powietrza, jak fizyka budowli wpływa na zużycie ciepła w domu, jak uzyskać dofinansowanie na wymianę starego pieca i termomodernizację domu.
Program rządowy „Czyste Powietrze” ruszył we wrześniu 2018 roku i potrwa do 2029 r. Jego najważniejszym celem jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych piecach. Program oferuje dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła, spełniające najwyższe normy. Są to węzeł cieplny, ogrzewanie elektryczne, np. folie grzewcze, pompa ciepła, kocioł gazowy kondensacyjny, kocioł olejowy kondensacyjny, kocioł na paliwo stałe (węgiel, biomasa). Program oferuje również przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.
Tworzenie się smogu powoduje przede wszystkim tak zwana niska emisja, czyli uwalnianie do atmosfery szkodliwych substancji. Jak się jednak okazuje, sama wymiana systemu ogrzewania nie jest wystarczająca. Bez odpowiedniej izolacji i wentylacji domu całe ciepło może szybko przeniknąć na zewnątrz. Wiele domów w Polsce budowano w czasach, kiedy jeszcze nie stosowano rozwiązania uwzględniającego izolację cieplną, co skutkuje marnowaniem energii i dużymi stratami ciepła, a co za tym idzie – wyższymi rachunkami za ogrzewanie. Dlatego tak ważna jest termomodernizacja domów, która dodatkowo wprowadzi oszczędności w domowym budżecie.
Inwestycje dofinansowane z programu „Czyste Powietrze” zapewniają lepsze zarządzanie energią cieplną w domu o każdej porze roku. Ocieplenie nieruchomości połączone z wymianą okien pozwala zmniejszyć roczne wydatki na ogrzewanie nawet o 40 procent. Obecnie adresatami programu są właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnego budynku mieszkalnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą oraz osoby, które uzyskały zgodę na rozpoczęcie budowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego, który nie został jeszcze przekazany lub zgłoszony do użytkowania.
W ramach programu można wnioskować o dotację lub pożyczkę na wymianę źródła ciepła oraz prace związane z termomodernizacją. W zależności od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym beneficjenci programu otrzymają dofinansowanie na pokrycie nawet do 90 procent kosztów kwalifikowanych inwestycji.
Korzystając z programu, zyskuje się zwrot części poniesionych kosztów. Maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja, to 53 tys. zł. Minimalny koszt kwalifikowany projektu to 7 tys. zł. Program przewiduje dofinansowania m.in. na wymianę starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła, spełniających wymagania programu, docieplenie przegród budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej), montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – rekuperacji.
Fundacja zaprosiła do współpracy i prelekcji lokalne firmy, które promują ekologiczne rozwiązania. Na temat rekuperacji, czyli odpowiedniej wentylacji z odzyskiem ciepła, opowiedział Maciej Półrolniczak – specjalista z firmy Eco-Instal z Witaszyc. Z kolei zasady tzw. ciepłego montażu okien objaśnił Tomasz Rynowiecki – właściciel firmy Finestra, która jest partnerem Oknoplastu. Rozwiązania domów zeroenergetycznych omówił natomiast Grzegorz Kotecki, przedstawiciel firmy EkoZysk z Krotoszyna.
Każdy, kto chce skorzystać z dofinansowania, może zwrócić się do Fundacji Czyste Powietrze, która bezpłatnie pomaga w wypełnieniu wniosku oraz odpowie na wszelkie pytania.
– Zachęcam do skorzystania z pomocy Fundacji Czyste Powietrze oraz do stosowania nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań, szczególnie w nowo budowanych domach. Można wybudować dom, który – oparty na fotowoltaice i nowoczesnych rozwiązaniach grzewczych – będzie ogrzewany przez 30 lat „za darmo”. Bądźmy EKO, bo to się opłaci! – podkreślił G. Kotecki.
MICHAŁ KOBUSZYŃSKI
Comments are closed