Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Czym jest upadłość konsumencka?

2023-02-06
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Czym jest upadłość konsumencka?
Czym jest upadłość konsumencka?
SofraHous
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Upadłość konsumencka to procedura sądowa, pozwalająca osobom zadłużonym na rozpoczęcie nowego życia. Jako instrument skierowany do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej umożliwia zwykłym osobom uwolnienie się od długów i regularnych wizyt komornika. Do kogo w takiej sytuacji zwrócić się o pomoc?

 

Jak wspomniano – upadłość konsumencka dotyczy osób fizycznych. Oczywistym więc jest, że to właśnie taka osoba musi złożyć wniosek do sądu o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, choć w pewnych przypadkach może to zrobić także jeden z wierzycieli. Takie pismo zawiera wiele danych i jest dość skomplikowane. Mimo że łatwiej jest ogłosić upadłość osoby fizycznej niż przedsiębiorstwa, to i w tym przypadku konieczny może okazać się kontakt ze specjalistą, czyli wykwalifikowanym prawnikiem. Konsument, poza podstawowymi danymi, powinien wskazać we wniosku tzw. plan spłaty, swoje propozycje na wyjście z długów, ale też ujawnić cały swój majątek. Postępowanie toczy się przed sądem rejonowym, właściwym dla miejsca zamieszkania. I w większości przypadków kończy się sukcesem, choć nie zawsze.

Sąd bada zasadność jej ogłoszenia i to od jego decyzji zależy powodzenie wspomnianej procedury, dlatego ogłoszenie upadłości nie zawsze prowadzi do zamierzonego skutku, czyli oddłużenia się. Niemniej jednak, przeważająca część wniosków kończy się udanym ogłoszeniem upadłości konsumenckiej.

Ile może trwać taka procedura?

Po zakończeniu procedury upadłościowej (sprzedaży majątku upadłego), która powinna trwać nie dłużej niż 6 miesięcy, następuje etap planu spłat, który trwa standardowo do 3 lat.

W pierwszym etapie konsument składa odpowiedni wniosek do sądu, który następnie go rozpatruje. Jeśli zapadnie decyzja o ogłoszeniu upadłości i rozpoczęciu postępowania upadłościowego, ujawniają się wierzyciele dłużnika, którzy określają liczbę i wartość przypadających im wierzytelności. Sąd wyznacza syndyka, który ma przeprowadzić oddłużanie i zarządzać majątkiem dłużnika w celu spłaty wierzytelności. Wnioskodawca ma obowiązek przedstawić plan spłaty oraz wykazać cały swój majątek, w tym dochody. Wyznacza się masę upadłościową, na którą składać się będą wszystkie dobra, które zbędzie dłużnik. Może to być dom, oszczędności, ale przede wszystkim – także wynagrodzenie za pracę.

Od tego momentu syndyk, operując majątkiem dłużnika, spłaca długi wobec wierzycieli. Po maksymalnie trzech latach, w przypadku braku rażącego niedbalstwa w powstaniu zobowiązań, zaspokojeni nawet w części wierzyciele przestają upominać się o dawne zobowiązania. Długi, które istniały jeszcze przed ogłoszeniem upadłości, a które nie zostały spłacone w trakcie postępowania, zostają umorzone za wyjątkiem zobowiązań alimentacyjnych oraz innych wymienionych w ustawie prawo upadłościowe. Dłużnik może zacząć nowe życie – tym razem bez komornika na głowie.

Co jeśli jestem przedsiębiorcą?

Co ciekawe, nad wskazanym sposobem wyjścia z długów mogą się zastanowić także przedsiębiorcy. Jednakże przed przystąpieniem do składania wniosku muszą zamknąć przedsiębiorstwo i wykreślić je z rejestru przedsiębiorców, występując jednocześnie z wnioskiem przed upływem roku od tego momentu. Były przedsiębiorca staje się z tą chwilą konsumentem i za pomocą upadłości konsumenckiej może uregulować swoje długi, powstałe jeszcze w okresie prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Jakie są główne korzyści ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Jedną z największych zalet jest fakt, że upadłość konsumencka jest bezpiecznym sposobem na oddłużenie i nowy start dla osób z problemami finansowymi. Dla wielu osób powoduje długofalową poprawę warunków życiowych. Co więcej, ogłoszenie upadłości zawiesza postępowania windykacyjne i zatrzymuje bieg naliczanych odsetek. Istotną kwestią wydaje się być także to, że przepisy przewidują również rozwiązanie problemów mieszkaniowych. Otóż w sytuacji, w której upadły musiał sprzedać swój dom czy mieszkanie w celu pokrycia długów, syndyk wyznacza z masy upadłościowej kwotę odpowiadającą przeciętnemu czynszowi w danej okolicy za okres od 12 do 24 miesięcy tak, by upadły mógł realnie znaleźć nowe lokum na wynajem.

JAN GOŁĄBEK – radca prawny i doradca restrukturyzacyjny

WPADŁEŚ W DŁUGI?

ZASTANAWIASZ SIĘ NAD OGŁOSZENIEM UPADŁOŚCI?

Zapraszamy na DARMOWE KONSULTACJE

z DORADCĄ RESTRUKTURYZACYJNYM!

– 11 lutego (sobota) / w godzinach 10.00-17.00

– w siedzibie naszej redakcji – Krotoszyn, ul. Ogrodowskiego 1c/3

(wejście z lewej strony budynku, w głębi;

pierwsze piętro – ostatnie drzwi po lewej stronie).

UWAGA! W celu umówienia wizyty na konkretną godzinę prosimy napisać wiadomość na adres mailowy: syndyk.jangolabek@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jedenaście − 3 =

YouTube

Archiwum
BGP 2023
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
ZBITY TELEFON
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła