Czym jest chroniczny ból miednicy?
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Zdrowie
- /
- Czym jest chroniczny ból...
Miednica to nie tylko kości, stawy i mięśnie. Funkcje zależą od złożonych wewnętrznych zależności między organami wewnętrznymi, unerwieniem i mechanizmami nerwowo-mięśniowymi. Ból to to sygnał ostrzegawczy, który informuje nas, że z organizmem dzieje się coś złego.
Chroniczny ból często utrzymuje się w okresie powyżej trzech miesięcy. Ból w miednicy może pochodzić z układu rozrodczego, moczowego, pokarmowego, mięśniowo-powięziowego, nerwowego. Może dotyczyć układu wisceralnego (Th10-S5), jak i somatycznego (Th12-S5). U 33% kobiet diagnozuje się endometriozę.
Przyczynami mogą być:
– wadliwa postawa, nieprawidłowe oddychanie, zespół mięśnia gruszkowatego, zespół dźwigacza odbytu – złe używanie swojego ciała
– zrosty pooperacyjne i pozapalne
– hormony
– nałogi
– infekcje
– zapalenia
– choroby autoimmunologiczne, m.in. toczeń układowy, stwardnienie rozsiane
– problemy krążeniowe w obrębie miednicy
– problemy psychologiczne
– problemy neurologiczne.
Trudności w diagnozie i leczeniu mogą być spowodowane frustracją pacjenta, wynikającą z przewlekłego bólu. W leczeniu stosuje się terapię hormonalną, psychoterapię, fizjoterapię, laparaskopie diagnostyczną, by wykluczyć inne schorzenia, a w ostateczności operację.
W chronicznym bólu miednicy istotną rolę odgrywa terapia manualna, mięśniowa i tkanek miękkich. 85% pacjentów z chronicznym bólem miednicy ma uszkodzenia lub dysfunkcje ze strony układu mięśniowego. Oczywiście mówimy również o nieprawidłowej postawie ciała i dysbalansie mięśni dna miednicy. Prawidłowe funkcjonowanie miednicy jest związane z odpowiednią integracją tkanki łącznej i mięśni w obszarze dolnego kwadratu ciała.
Zespół może mieć różne pochodzenie. W początkowym stadium leczenia działamy przeciwzapalnie. Warto udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, nawet jeśli ból nie jest wynikiem dysfunkcji ze strony układu mięśniowo-szkieletowego. Ból może powodować zmianę postawy ciała na taką, w której stanie się mniejszy lub go nie będzie. A po opanowaniu bólu pacjent może pozostać w patologicznej postawie, co w konsekwencji będzie prowadzić do innych dysfunkcji. Dlatego warto udać się do fizjoterapeuty, który zastosuje odpowiednią terapię i dobierze ćwiczenia.
(mgr Natalia Jasiak)
Comments are closed