Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Czym jest chroniczny ból miednicy?

2021-06-16
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Zdrowie
  6. /
  7. Czym jest chroniczny ból...
Czym jest chroniczny ból miednicy?
CENTRUM POGRZEBOWE

Miednica to nie tylko kości, stawy i mięśnie. Funkcje zależą od złożonych wewnętrznych zależności między organami wewnętrznymi, unerwieniem i mechanizmami nerwowo-mięśniowymi. Ból to to sygnał ostrzegawczy, który informuje nas, że z organizmem dzieje się coś złego.

 

Chroniczny ból często utrzymuje się w okresie powyżej trzech miesięcy. Ból w miednicy może pochodzić z układu rozrodczego, moczowego, pokarmowego, mięśniowo-powięziowego, nerwowego. Może dotyczyć układu wisceralnego (Th10-S5), jak i somatycznego (Th12-S5). U 33% kobiet diagnozuje się endometriozę.

Przyczynami mogą być:

– wadliwa postawa, nieprawidłowe oddychanie, zespół mięśnia gruszkowatego, zespół dźwigacza odbytu – złe używanie swojego ciała

– zrosty pooperacyjne i pozapalne

– hormony

– nałogi

– infekcje

– zapalenia

– choroby autoimmunologiczne, m.in. toczeń układowy, stwardnienie rozsiane

– problemy krążeniowe w obrębie miednicy

– problemy psychologiczne

– problemy neurologiczne.

Trudności w diagnozie i leczeniu mogą być spowodowane frustracją pacjenta, wynikającą z przewlekłego bólu. W leczeniu stosuje się terapię hormonalną, psychoterapię, fizjoterapię, laparaskopie diagnostyczną, by wykluczyć inne schorzenia, a w ostateczności operację.

W chronicznym bólu miednicy istotną rolę odgrywa terapia manualna, mięśniowa i tkanek miękkich. 85% pacjentów z chronicznym bólem miednicy ma uszkodzenia lub dysfunkcje ze strony układu mięśniowego. Oczywiście mówimy również o nieprawidłowej postawie ciała i dysbalansie mięśni dna miednicy. Prawidłowe funkcjonowanie miednicy jest związane z odpowiednią integracją tkanki łącznej i mięśni w obszarze dolnego kwadratu ciała.

Zespół może mieć różne pochodzenie. W początkowym stadium leczenia działamy przeciwzapalnie. Warto udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, nawet jeśli ból nie jest wynikiem dysfunkcji ze strony układu mięśniowo-szkieletowego. Ból może powodować zmianę postawy ciała na taką, w której stanie się mniejszy lub go nie będzie. A po opanowaniu bólu pacjent może pozostać w patologicznej postawie, co w konsekwencji będzie prowadzić do innych dysfunkcji. Dlatego warto udać się do fizjoterapeuty, który zastosuje odpowiednią terapię i dobierze ćwiczenia.

(mgr Natalia Jasiak)

Comments are closed

YouTube

Archiwum
WYGRAJ PLUSZAKA DLA DZIECIAKA
BGP 2023
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA