Czy w czasie ciąży dochodzi do zmiany chodu?
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Zdrowie
- /
- Czy w czasie ciąży...
Okres ciąży to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Wtedy dochodzi do bardzo wielu zmian w ciele, m.in. do zmiany sposobu chodzenia. Na przemiany zachodzące w ciele ciężarnej ma wpływ zmiana gospodarki hormonalnej, cukrowej, tłuszczowej, przebudowa kostna i wiele innych. Do jakich zmian dochodzi podczas chodu?
Brzuszek kobiety jest coraz większy, zwiększa się masa ciała, przebudowie ulega układ mięśniowo-szkieletowy. Zwiększa się ruchomość w stawach miednicy, zmiana środka ciężkości powoduje zwiększenie lordozy lędźwiowej i kifozy piersiowej.
Charakterystyczny chód ,,kaczkowaty” tłumaczy się zmianą kinetyki układu stawowego. Podstawa chodu jest szersza, biodra idą na zewnątrz, stopy bardzo często wypłaszczają się (wpływ na to mają również hormony), większy ciężar ciała na tyłostopiu (pacjentka odchyla się, ponieważ zmienia się środek ciężkości). Zmienia się dynamika stawu biodrowego z powodu rotacji zewnętrznej kości biodrowej (stopy idą na zewnątrz).
Dochodzi do napięcia w okolicy spojenia łonowego – napięcie z mięśni skośnych, przywodzicieli, grzebieniowych i zasłonowych. Napięcie stawów biodrowych i spojenia łonowego działają w kierunku rozrywania spojenia łonowego, może to być przyczyną niestabilności obręczy miedniczej i zespołów bólowych.
Oczywiście, wyżej wymienione objawy nie muszą wystąpić u każdej z kobiet. Opisane zostało więcej, by każda z Was mogła sprawdzić, czy również Jej to dotyczy. Warto udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, by sprawdzić stan stawów i chodu. Jeśli będzie taka potrzeba, zastosuje terapię, wskaże ćwiczenia, które można wykonywać samodzielnie w domu lub na gimnastyce grupowej. Bywa tak, że kobieta musi zostać zaopatrzona w indywidualnie dobrane wkładki ortopedyczne. Do ich wykonania przydatna będzie platforma podometryczna, pokazująca, gdzie ma miejsce największe przeciążenie.
Ciąża jest niesamowitym zjawiskiem, nadal kryjącym wiele tajemnic, niespodzianek, budzących niepokój. By ten stres zminimalizować, kobieta powinna zaufać swojemu lekarzowi, położnej i fizjoterapeucie. Równie ważne jest wsparcie ze strony partnera i całej rodziny. Każda kobieta w ciąży powinna czuć się bezpieczna, to klucz do sukcesu!
(mgr Natalia Jasiak)
Comments are closed