Czy uchwała została podjęta z naruszeniem prawa?
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Samorząd
- /
- Czy uchwała została podjęta...
We wrześniu Rada Miejska w Miliczu podjęła uchwałę o wniesieniu dopłaty w kwocie 500 tys. zł do Milickiego Centrum Medycznego na pokrycie części strat finansowych. Okazuje się, że decyzja została unieważniona w wyniku postępowania nadzorczego wojewody dolnośląskiego. Gminie przysługuje odwołanie w tej sprawie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Wojewoda dolnośląski w postępowaniu nadzorczym unieważnił podjętą uchwałę Rady Miejskiej, na mocy której na konto szpitala miało wpłynąć w listopadzie 500 tys. zł. Są to środki, które miały zrekompensować zadłużenie oddziału ginekologiczno-położniczego i neonatologicznego.
– W podstawie prawnej podjętej uchwały Rada Miejska w Miliczu powołała art. 18 ust.2 pkt. 15 ustawy o samorządzie gminnym oraz art. 59 ust. 2 ustawy o działalności leczniczej. W pierwszej kolejności organ nadzoru zwraca uwagę, że ustawa o działalności leczniczej w art. 4 definiuje pojęcie podmiotu leczniczego, rozróżniając m.in.: 1) przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy (…) oraz 2) samodzielne zakłady opieki zdrowotnej. Przywołany w podstawie prawnej podjętej przez Radę Miejską w Miliczu uchwały art. 59 ust. 2 ustawy o działalności leczniczej odnosi się do samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (…). Tymczasem podjęta przez Radę Miejską w Miliczu uchwała odnosi się do podmiotu leczniczego, działającego w formie spółki kapitałowej. Milickie Centrum Medyczne to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Ze względu na specyfikę podmiotów leczniczych, działających w formie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, regulacje dotyczące zasad ich funkcjonowania nie mogą być stosowane w drodze analogii do podmiotów leczniczych, działających w innej formie. Inne są bowiem zasady ich tworzenia, prowadzenia gospodarki finansowej czy zasad likwidacji. Należy mieć na względzie, że przepisy regulujące zasady funkcjonowania spółek kapitałowych zawarte są przede wszystkim w ustawie Kodeks spółek handlowych. Przy czym w przypadku podmiotów leczniczych działających w formie spółek kapitałowych zastosowanie znajdą także regulacje wynikające z przepisów odrębnych, w tym zawarte w ustawie o działalności leczniczej (…). Również z przywołanego w podstawie prawnej artykułu z ustawy o samorządzie gminnym nie wynika kompetencja do podjęcia przedmiotowej uchwały. Przepis ma charakter ogólny i jednocześnie odsyłający, co oznacza, że kompetencje do podejmowania rozstrzygnięć dotyczących konkretnych zagadnień muszą być określone w ustawie szczególnej – czytamy w uzasadnieniu decyzji wojewody dolnośląskiego.
MICHAŁ KOBUSZYŃSKI
FOT. MCM
Comments are closed