Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Czy kobieta w ciąży może poddać się terapii?

2021-11-24
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Zdrowie
  6. /
  7. Czy kobieta w ciąży...
Czy kobieta w ciąży może poddać się terapii?
ENDORFINA

Terapia kobiet w ciąży w naszym kraju jest zjawiskiem słabo rozpoznawalnym. Ciąża prowadzi do wielu zmian w organizmie kobiety, takich jak choćby rozciągnięcie mięśni brzucha – zmiana statyki ciała, pogłębienie lordozy lędźwiowej, przodopochylenie miednicy, przesunięcie środka ciężkości o 2 cm do przodu, a co za tym idzie – do wzmożonego napięcia krótkich mięśni kręgosłupa w odc. lędźwiowo- krzyżowym i często objawów bólowych w tym odcinku.

 

 

Przyjmuje się, że blisko połowa (49%) kobiet w okresie ciąży doświadcza bólu właśnie z tej okolicy. Na przeciążenia narażone są również okolice barków, karku i grzbietu, a także kończyny dolne. Zmiany zachodzą też w układzie hormonalnym, rodnym, naczyniowo-sercowym, oddechowym, moczowym, pokarmowym, kostno-stawowym. Zwiększoną przemianę materii cechuje przyrost masy ciała (ok. 20%), większe zapotrzebowanie energetyczne. Przyswaja się więcej wody i zatrzymuje sód, potas i wapno.

Masaż ma wielokierunkowy wpływ na organizm, w szczególności na układ nerwowo-mięśniowy. Stymuluje układ krążenia, dzięki czemu poprawia trofikę (odżywienie) wielu tkanek. Poprawia oddychanie skórne i czynność wydalniczą gruczołów łojowych i potowych, tkanka mięśniowa jest lepiej dotleniona, oczyszczona z toksyn i odżywiona. Po wykonaniu masażu więzadła i stawy mają większą zdolność do pracy, wytrzymałość i zakres ruchomości. Masaż ma wpływ na likwidację obrzęków, poprawę procesu trawienia, a delikatne techniki wpływają kojąco na układ nerwowy.

Przeprowadzone badania wykazały, iż masaż ma pozytywny wpływ na psychikę (już po 5 minutach masażu kończyny górnej zmniejsza się poziom stresu i niepokoju) i układ mięśniowy (efekt przeciwbólowy i rozluźniający). Jeden z autorów (Field, 1997 r.) w swoich badaniach opisuje, iż kobiety, którym aplikowano masaż, odczuwały mniejszy ból, miały krótszą akcję porodową i pobyt w szpitalu, a także mniej depresji poporodowych. Poprzez uelastycznienie skóry zapobiegamy powstawaniu rozstępów.

Kobieta masowana osiąga wewnętrzny spokój i równowagę emocjonalną, która ma pozytywny wpływ na nienarodzone dziecko. Ciężarna ma większą zdolność rozluźnienia się i zrelaksowania, umiejętność ta przydaje się w czasie ciąży i podczas porodu. Masaż ma pozytywny wpływ na dolegliwości przyszłej mamy, a także pozwala roztoczyć opiekę nad nienarodzonym dzieckiem, przyzwyczajając je do fenomenu, jakim jest dotyk.

(mgr Natalia Jasiak)

Comments are closed

YouTube

Archiwum
WYGRAJ PLUSZAKA DLA DZIECIAKA
BGP 2023
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA