Człowiek jest częścią przyrody
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Kultura
- /
- Człowiek jest częścią przyrody
15 maja w sali Gminnego Centrum Kultury w Cieszkowie odbyło się podsumowanie XXIV Festiwalu Ekologicznego. Organizatorami imprezy były Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, gmina Cieszków, Gminne Centrum Kultury w Cieszkowie, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu, Nadleśnictwo Milicz i Związek Międzygminny EKO SIÓDEMKA.
Wydarzenie organizowane od 1998 r przez GCK w Cieszkowie do 2015 nosiło nazwę Festiwalu Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej o Tematyce Ekologicznej. Potem impreza stała się Festiwalem Ekologicznym. Jego zasadniczym celem jest uświadamianie dzieci i młodzieży, jak ważna jest ochrona środowiska. Organizatorzy podkreślają, że człowiek jest nierozerwalną częścią przyrody, a więc troska o jej przetrwanie leży w jego najgłębszym interesie.
– Starajmy się tak żyć, aby następnym pokoleniom zostawić naszą planetę w jak najlepszym stanie. Kiedy człowiek zajmował się zbieractwem, a polował tylko wtedy, gdy był głodny, zmiany, jakie czynił w otaczającym go środowisku, były niewielkie. Przyroda była w stanie naprawić szkody, jakie wyrządził swoją działalnością. Większe zmiany nadeszły w czasach, kiedy ludzie zaczęli prowadzić osiadły tryb życia i zaczęli karczować lasy pod pola uprawne. Rozwój cywilizacji doprowadził nas do takiego punktu, w którym trzeba było zadać sobie pytanie: „co dalej?”.(…) Działania mające na celu zahamowanie ujemnych następstw rozwoju gospodarczego i technicznego, powodujących zanieczyszczenie atmosfery, wód oraz gleb i gruntów prowadzi się w skali regionalnej i kontynentalnej, a także (ze względu na globalny charakter zagrożeń środowiska) w skali ogólnoświatowej – głosi Gminne Centrum Kultury w Cieszkowie.
W tym roku organizatorzy przygotowali dla uczestników festiwalu m.in. warsztaty „Recykling śmieci” w świetlicy wiejskiej w Guzowicach i Trzebicku, konkursy plastyczne o tematyce ekologicznej czy test wiedzy o lesie „Chronimy las”, opracowany przez Nadleśnictwo Milicz.
W konkursie plastycznym „Recykling” jury pierwsze miejsce przyznało Mai Tanaś (świetlica wiejska w Trzebicku), drugi był Marcel Radon (świetlica wiejska w Guzowicach), a trzecia lokata przypadła Klaudii Bernadek (świetlica wiejska w Guzowicach). W konkursie „Owady – milion gatunków” najlepsi byli Zofia Bajodek (świetlica wiejska w Ujeździe), Łucja Skrzyniarz (Kobierzycki Ośrodek Kultury) i Milena Drozdowska (świetlica wiejska w Jankowie).
Uczestnicy konkursu plastycznego „O tematyce ekologicznej” podzieleni byli na dwie grupy wiekowe. W młodszej kategorii na podium znalazły się Grupa Misie (Publiczne Przedszkole w Cieszkowie), Jagoda Plucińska (Koło plastyczne GCK Cieszków) i Amelia Bruczyńska (świetlica wiejska w Nowym Folwarku). W grupie starszej triumfował Piotr Bukowski, wyprzedając Adama Boussę i Laurę Pszeniczną (wszyscy ze Szkoły Podstawowej w Cieszkowie).
Do testu wiedzy „Chronimy las” przystąpiło 54 uczniów cieszkowskiej szkoły, którzy podzieleni byli na 18 drużyn. W jury znaleźli się przedstawiciele milickiego nadleśnictwa – Sebastian Rybka i Krzysztof Łuczyński. Zwyciężyła ekipa w składzie: Lena Maciejak, Sylwia Węgrzyn i Oliwia Wysocka.
Na podsumowanie festiwalu ekologicznego przeprowadzono konkurs z kategorii widowisko sceniczne i piosenka. Na scenie zaprezentowały się dwa zespoły z cieszkowskich przedszkoli – Motylki oraz Biedronki i Sówki, a także jeden solista – Ksawery Nieczypor. W związku z wysokim poziomem artystycznym jurorzy postanowili przyznać pierwsze miejsce wszystkim występującym.
MICHAŁ KOBUSZYŃSKI
Comments are closed