Coraz więcej pożarów!
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Na sygnale
- /
- Coraz więcej pożarów!
Początek tegorocznych żniw to niestety gwałtowny wzrost liczby pożarów. Sprzyja temu fala upałów, skutkująca spadkiem wilgotności. Tylko w dniach 7-8 lipca na terenie naszego powiatu odnotowano aż osiem pożarów na obszarach wiejskich. Spłonęły maszyny rolnicze, uprawy rolne, słoma oraz ścierniska.
7 lipca przed południem ogień objął zboże na pniu oraz ściernisko pokryte luźną słomą w miejscowości Trzemeszno (gmina Rozdrażew). W akcji ratowniczej brały udział dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie oraz pojazdy gaśnicze z OSP Rozdrażew i OSP Czarny Sad. Jeszcze tego samego dnia do podobnych zdarzeń doszło w Jasnym Polu oraz Orpiszewie (gmina Krotoszyn). Te pożary gasili strażacy z JRG w Krotoszynie oraz z OSP Biadki i OSP Orpiszew.
Nazajutrz pierwszy pożar płodów rolnych zdarzył się w Nowej Obrze (gmina Koźmin Wlkp.). Straty udało się zminimalizować dzięki szybkiej interwencji miejscowych rolników oraz sprawnej akcji zastępów z JRG w Krotoszynie i OSP w Koźminie Wlkp., Czarnym Sadzie i Wałkowie. Niedługo potem doszło do pożaru kombajnu w miejscowości Dzierżanów (gmina Krotoszyn). W tym przypadku przytomna interwencja operatora maszyny pozwoliła ograniczyć straty w mieniu. Nadpaleniu uległa jedynie komora silnika, a resztę sprzętu udało się uratować. W schładzanie rozgrzanych elementów maszyny zaangażowano strażaków z krotoszyńskiej JRG oraz z OSP Kuklinów i OSP Benice.
Kolejne dwa pożary odnotowano w Starej Obrze i Białym Dworze (Koźmin Wlkp.). Płonęły uprawy rolne oraz prasa rolnicza. Szczególnie zdarzenie w Białym Dworze wymagało zadysponowania dużej ilości sił i środków, gdyż ogień zagrażał pobliskim zabudowaniom oraz powierzchni zalesionej. W tym dniu paliło się również ściernisko w Grębowie (gmina Rozdrażew). Zastępy z JRG w Krotoszynie i z OSP w Rozdrażewie oraz Koźminie Wlkp. szybko opanowały sytuację, likwidując zagrożenie w ciągu nieco ponad godziny.
– Po raz kolejny apelujemy o rozwagę! Przede wszystkim należy pamiętać, że maszyny i urządzenia eksploatowane po kilkanaście godzin dziennie wymagają codziennych zabiegów konserwacyjnych. Kolejny aspekt to wyposażenie tych maszyn w sprawny podręczny sprzęt gaśniczy do prowadzenia ewentualnych działań gaśniczych. Często szybka reakcja operatora przy użyciu gaśnicy ratuje mienie warte setki tysięcy. Ogromną rolę w minimalizacji strat pożarowych odgrywa również sprzęt rolniczy w postaci ciągników z maszyną do oborywania miejsca pożaru czy też beczkowozów z wodą. W tego rodzaju zdarzeniach kluczowy jest czas, a szybka interwencja jeszcze w trakcie dojazdu straży pożarnej często pozwala ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia. W okresie upałów szczególnej rozwagi wymaga używanie ognia otwartego. Ewentualne palenie tytoniu jest dozwolone jedynie na terenach pozbawionych materiałów palnych, oddalonych co najmniej 10 metrów od miejsca wykonywania prac żniwnych i występowania palnych płodów rolnych. Całkowicie zabronione jest palenie tytoniu przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów podczas zbioru palnych płodów rolnych oraz przy ich transporcie – przypomina mł. kpt. Mateusz Dymarski z KP PSP w Krotoszynie.
(FENIX)
FOT. Archiwum KP PSP w Krotoszynie
Comments are closed