Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Co trzeba wiedzieć o mieszkaniach komunalnych?

2022-06-01
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Co trzeba wiedzieć o...
Co trzeba wiedzieć o mieszkaniach komunalnych?
PANCOM
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Mieszkania komunalne to własność gminy, a prawo do zamieszkania w nich otrzymują osoby spełniające określone kryteria. Jest to szczególna forma pomocy społecznej dla mieszkańców, których nie stać na zakup własnego lokum. Na terenie Krotoszyna tymi sprawami zajmuje się Zakład Gospodarki Komunalnej, należący do PGKiM-u.

 

W pierwszej kolejności osoby zainteresowane przyznaniem mieszkania komunalnego  muszą złożyć wniosek wraz z oświadczeniami i dokumentami potwierdzającymi wysokość dochodów uzyskiwanych przez wnioskodawcę i inne osoby zgłoszone do wspólnego zamieszkiwania. Wszystko należy dostarczyć do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, wchodzącego w skład Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, która działa w imieniu właściciela, czyli Miasta i Gminy Krotoszyn.

Administrowany przez spółkę zasób mieszkaniowy to lokale stanowiące własność gminną, a także pozostające w samoistnym jej posiadaniu, tzn. znajdujące się w budynkach, których właściciele nie są znani z miejsca pobytu lub nie wykazują zainteresowania swoją własnością. Zarządzanie prowadzone jest więc tam bez zlecenia. Gmina upoważniła spółkę do występowania w jej imieniu i na jej rzecz wobec osób trzecich we wszystkich sprawach dotyczących zarządzania zasobem, niezastrzeżonych właściwymi przepisami. Obecnie w skład zasobów ZGM wchodzi 129 budynków, 363 lokale w obiektach stanowiących własność gminy, 231 w obrębie wspólnot mieszkaniowych, 74 w budynkach o nieuregulowanym stanie prawnym i 84 nieruchomości użytkowe.

Po złożeniu wniosku o przyznanie mieszkania komunalnego jest on wstępnie sprawdzany, a następnie przedstawiony na posiedzeniu Komisji Mieszkaniowej. Rozpatrywane są one dwa razy w roku. Aby dostać się na listę oczekujących na najem lokalu z zasobów komunalnych, trzeba spełnić kryteria zawarte w uchwale nr XV/151/2019 Rady Miejskiej w Krotoszynie z dnia 5 grudnia 2019 roku – w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Miasta i Gminy Krotoszyn.

– Lokale mieszkalne są przyznawane przez Komisję Mieszkaniową na posiedzeniach, a użytkowe poprzez przetarg lub negocjacje. Są one odbierane przez najemców w bardzo różnych stanach technicznych. Niektórzy lokatorzy opuszczają lokale, zostawiając je w opłakanym stanie, bardzo zaniedbane, ze wszystkim rzeczami. Takie mieszkania należy uprzątnąć, wyremontować. Mimo, że zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz zapisem w umowie z wynajmującym obowiązkiem wynajmującego jest pozostawienie lokalu w należytym stanie, to rzeczywistość jest inna. Jeśli chodzi o sprawę eksmisji, to oznacza ona wyprowadzenie kogoś z zajmowanego lokalu z reguły na podstawie  wyroku orzekającego. Sposób wszczęcia procedury zależy od okoliczności sprawy. Najczęstszymi powodami wszczęcia postępowania eksmisyjnego są zwłoka w zapłacie czynszu – zadłużenie z kilku miesięcy – lub brak tytułu prawego do lokalu. Jeśli sąd wyda wyrok rozwiązujący stosunek prawny i nakaże eksmisję, a dana osoba nie chce dobrowolnie opuścić zajmowanego lokalu, PGKiM składa wniosek do komornika o wszczęcie postępowania egzekucyjnego – objaśnia Waldemar Binkofski, kierownik Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

(FENIX)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pięć + dziesięć =

YouTube

Archiwum
BGP 2023
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
ZBITY TELEFON
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA