Co trzeba wiedzieć o faktoringu?
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Co trzeba wiedzieć o...
Faktoring to usługa, która pomaga funkcjonować firmom zmagającym się z wciąż wydłużającymi się terminami płatności za faktury. Instytucje oferujące faktoring są określane mianem faktorów. W polskich warunkach najczęściej są nimi banki.
Faktor wypłaca przedsiębiorcy pieniądze z tytułu wystawionych faktur, za które płatność ma nastąpić w mniej lub bardziej odległej przyszłości. – W rezultacie termin płatności przestaje mieć dla przedsiębiorcy znaczenie, gdyż wpływ środków z faktury jest realizowany niemal natychmiast po jej wystawieniu. Z kolei kontrahent w zawartym na fakturze terminie płatności przelewa pieniądze, ale już nie wystawcy faktury, tylko na rachunek faktora. W ten sposób dopełnia się umowa faktoringowa – tłumaczy Paulina Kliber, specjalistka w dziedzinie finansów.
Posłużmy się przykładem. Firmie X udało się podpisać kontrakt z lokalnym marketem budowlanym; ramach umowy będzie regularnie dostarczać do sklepu komplety mebli ogrodowych. Aby zdobyć zamówienie, X zaproponował długi (półroczny) termin płatności za dostarczane meble. To oznacza, że za towar dostarczony w czerwcu zapłatę dostanie dopiero w grudniu. Nie może tak długo czekać, bo firmie zabraknie pieniędzy na zakup półproduktów potrzebnych do realizacji kontraktu. X zainteresował się więc faktoringiem oferowanym przez bank, w którym ma konto. Bank proponuje, że kwotę widniejącą na fakturach będzie przelewać na konto X natychmiast po wystawieniu rachunków, a następnie poczeka, aż market zapłaci za meble. Dzięki temu X nie będzie cierpiał z powodu odległego terminu płatności.
– Tyle teoria, jednak w praktyce nie jest już tak różowo – stwierdza P. Kliber. – Przede wszystkim jeżeli klient prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i dopiero zaczyna przygodę z biznesem, zapewne nie ma wielu kontrahentów. W tej sytuacji będzie mu trudno o faktoring. Poza tym zanim faktor zdecyduje się podpisać z nim odpowiednią umowę, dokładnie sprawdzi firmy, którym wystawia faktury. Dopiero jeżeli dojdzie do wniosku, że ich sytuacja finansowa jest stabilna, może zdecydować się na podpisanie z klientem umowy faktoringowej. Jeżeli współpracujące z nim firmy regularnie opóźniają się z regulowaniem zobowiązań, faktor raczej nie zdecyduje się podjąć z klientem współpracy.
Ponadto faktoring to usługa, na której bank chce zarobić. – I zarabia wcale niemało. Generalnie koszty związane z obsługą tego rodzaju finansowania są wyższe niż z w przypadku obsługi kredytu obrotowego. Jednak dla niektórych przedsiębiorców faktoring może być mimo wszystko opłacalny. Między innymi ze względu na fakt, że można go otrzymać, nie posiadając zabezpieczenia w postaci majątku trwałego, co dla części przedsiębiorców może być kluczową zaletą – podsumowuje właścicielka firmy Kliber Finanse,
(RED)
Comments are closed