Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Co robić z częściami do samochodu?

2019-08-11
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Co robić z częściami...
Co robić z częściami do samochodu?
BETA

Do naszej redakcji zgłosiła się mieszkanka Krotoszyna z prośbą o zajęcie się sprawą utylizacji plastikowych części samochodowych. Jak twierdzi, na krotoszyńskim składowisku odpadów nie chciano ich przyjąć, odsyłając kobietę z kwitkiem.

– Podczas robienia porządków, okazało się, iż mam sporo zbędnych części samochodowych, m.in. plastikowych paneli. Z załadowanym autem udałam się na wysypisko. Na miejscu powiedziano mi, że nie przyjmują tego typu rzeczy. Co można zrobić z w tym temacie? Mam wywieźć plastik do lasu?pyta z przekąsem mieszkanka Krotoszyna.

W tej sprawie zwróciliśmy się więc do Związku Międzygminnego EKO-7. – W Krotoszynie nie ma czegoś takiego, jak wysypisko śmieci. Na ul. Ceglarskiej od lipca 2013r. znajduje się Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Na wysypiskach/składowiskach odpadów najczęściej deponuje się odpady bądź wstępnie segreguje, natomiast PSZOK tylko przyjmuje od mieszkańców – i następnie przekazuje do innych podmiotów – określone ustawą odpady komunalne. Są to meble oraz odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w całości (pochodzący z gospodarstw domowych), odpady komunalne opakowaniowe ulegające biodegradacji, zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane leki i chemikalia, odpady budowlane i rozbiórkowe w ilości do 150 kg rocznie, zużyte opony w ilości do 4 sztuk rocznie. – tak brzmi część komunikatu, jaki otrzymaliśmy z EKO-7.

– Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami prawa oraz sposobem klasyfikacji na podstawie rozporządzenia ministra środowiska z 9 grudnia 2014 r. w sprawie katalogu odpadów, elementy samochodów wycofanych z użytku oraz zużyte części aut nie mogą być odbierane od mieszkańców na PSZOK-ach. Nie będą również odbierane od mieszkańców w ramach zbiórki odpadów wielkogabarytowych. Takie części powinny trafić do stacji demontażu pojazdów lub innych punktów uprawnionych do ich zbiórki. Na podstawie art. 23a ust.1 i 2 ustawy z 20 stycznia 2005r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji „Przedsiębiorca prowadzący stację demontażu jest obowiązany do przyjęcia będących odpadami części samochodów osobowych, usuniętych w trakcie naprawy, o ile nie spowoduje to przekroczenia masy odpadów przewidywanych do przetworzenia i powstających w wyniku przetwarzania w okresie roku, określonych w pozwoleniu zintegrowanym lub innej decyzji w zakresie gospodarki odpadami wymaganych w związku z prowadzeniem stacji demontażu. Przedsiębiorca prowadzący stację demontażu za przyjęcie będących odpadami części samochodów osobowych, usuniętych w trakcie naprawy, może pobrać opłatę.”- czytamy w dalszej części informacji.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Comments are closed

YouTube

Archiwum
WYGRAJ PLUSZAKA DLA DZIECIAKA
BGP 2023
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA