Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Co robić, gdy zdarzy się wypadek?

2021-09-28
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Co robić, gdy zdarzy...
Co robić, gdy zdarzy się wypadek?
PARTNER

Wypadki przy pracy to poważny temat. Każde takie niefortunne zdarzenie wiąże się z koniecznością podjęcia szeregu działań przez pracodawcę. Obowiązki te są uwarunkowane prawnie, a ich zaniechanie może skutkować wysokimi karami.

 

Rozróżnia się cztery rodzaje wypadków przy pracy – śmiertelny, ciężki, lekki i zbiorowy. Śmiertelny dotyczy nastąpienia zgonu w okresie 6 miesięcy od daty wypadku. Ciężki powoduje poważne uszkodzenia ciała, w tym np. utratę wzroku, słuchu, mowy, zdolności rozrodczej, uszkodzenia zagrażające życiu, nieuleczalną chorobę czy chorobę psychiczną. Lekkim nazywa się każdy inny wypadek związany z wykonywaną pracą, lecz niemający znamion śmiertelnego ani ciężkiego. Mianem zbiorowego zaś określa się zdarzenie, w którym poszkodowane są co najmniej dwie osoby.

Obowiązki pracodawcy w sytuacji, kiedy uzyska on informację o zaistnieniu wypadku, określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2009 roku w sprawie ustalenia okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy. Otóż wśród czynności koniecznych wyróżnia się udzielenie poszkodowanemu pierwszej pomocy, zabezpieczenie miejsca wypadku, w razie wypadków śmiertelnych, ciężkich i zbiorowych zawiadomienie właściwego inspektora pracy, jak również prokuratora, powołanie zespołu powypadkowego, ustalenie okoliczności i przyczyn zdarzenia oraz określenie wniosków i działań profilaktycznych.

Należy też sporządzić i zatwierdzić protokół powypadkowy, zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarki i pracy z 16 września 2004 roku w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. Obowiązkiem pracodawcy dodatkowo jest doręczenie protokołu powypadkowego poszkodowanemu, a jeśli chodzi o wypadki śmiertelne, ciężkie i zbiorowe – również właściwemu inspektorowi pracy i zarejestrowanie wypadku w rejestrze wypadków lub karcie wypadku. Należy też sporządzić statystyczną kartę wypadku GUS, w zgodzie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej z dnia 7 stycznia 2009 roku w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy.

Niestosowanie się do tychże wytycznych może wiązać się z wieloma komplikacjami, dlatego prawo przewiduje wysokie kary. Zaniechanie obowiązku powiadomienia o wypadku przy pracy właściwych organów jest wykroczeniem z art. 238 § 2 pkt. 6 Kp. Grozi za nie grzywna w wysokości od 1000 do nawet 30000 zł. Jednak nie tylko ewentualne kary powinny skłaniać do przestrzegania obowiązku, a przede wszystkim świadomość, że na szali może być ludzkie zdrowie bądź życie.

MATEUSZ BABIARZ

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK