Co jeść, kiedy doskwiera upał?
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Zdrowie
- /
- Co jeść, kiedy doskwiera...
Gdy za oknem panują wysokie temperatury, większość z nas odczuwa zmniejszony apetyt i jest to zupełnie normalne z uwagi na regulację temperatury ciała. Procesy trawienne znacznie ją podwyższają, stąd chętniej sięgamy po zimne napoje, aniżeli po posiłki. Jednak nie samą wodą człowiek żyje i jeść też trzeba, nawet gdy temperatura powietrza znacznie przewyższa 30 stopni.
Podczas upałów większość z nas odczuwa złe samopoczucie. Pojawiają się osłabienie, zmęczenie i senność. Szukamy ukojenia i orzeźwienia również w spożywanych posiłkach. Idealnym rozwiązaniem będzie dobór takich produktów, które królują w diecie śródziemnomorskiej. Warto przygotować posiłki z uwzględnieniem świeżych warzyw i owoców, lekkiego nabiału, pełnoziarnistych produktów zbożowych, ryb i chudego drobiu. Ważne jest, aby posiłki były lekkostrawne i jak najmniej przetworzone – bogate w składniki odżywcze i witaminy.
Na czas upalnych dni należy zrezygnować z potraw obciążających organizm, a więc dań ciężkostrawnych, smażonych z dużą ilością tłuszczu, a także używek, alkoholu, mocnych herbat i kaw. Kluczowe jest również odpowiednie nawodnienie organizmu, co pozwoli na szybszy transport niezbędnych składników odżywczych. Prawidłowe nawodnienie zapobiega zatrzymywaniu wody w organizmie, dzięki czemu pozwala na pozbycie się uciążliwych obrzęków (najczęściej kończyn).
Należy pamiętać, że za nawodnienie odpowiada nie tylko ilość wypijanych płynów, ale także jakość spożywanych produktów. Spożywając warzywa i owoce, wybierajmy te ze zwiększoną zawartością wody, jak np. ogórek, pomidor, cukinia, arbuz, truskawki, grejpfruty czy melony. W gorące dni najlepiej przyrządzać posiłki na zimno, czyli w formie koktajli, chłodników, zup owocowych, sałatek.
Wszelkie koktajle i chłodniki najlepiej przyrządzać z wykorzystaniem mlecznych napojów fermentowanych, takich jak kefir, maślanka, które – odpowiednio schłodzone – nadają potrawie orzeźwiający smak. Oczywiście numerem jeden na mojej liście napojów fermentowanych są te produkowane przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Jarocinie. Produkty te, dzięki zawartości żywych kultur bakteryjnych, doskonale wpływają na prawidłową perystaltykę jelit i zapobiegają zaparciom. Osobiście polecam przygotować chłodnik na bazie jarocińskiej maślanki 1,5%, dzięki czemu uzyskacie niezastąpiony smak i aromat tego dania. Maślanka jest niskoenergetycznym i lekkostrawnym napojem, o wysokiej zawartości szczepów fermentacji mlekowej (Lactococcus lactis, Lactococcus cremoris, Lactococcus diacetilactis), które wykazują właściwości neutralizujące i przeciwzapalne. Dodatkowo zawartość szczepów bakteryjnych pozwala na spożywanie maślanki nawet przez osoby z nietolerancją laktozy. Maślanka wykazuje działanie odkwaszające na organizm, gdyż zawarty w niej kwas mlekowy pobudza wydzielanie kwasu żołądkowego, co reguluje trawienie. Białko zawarte w maślance cechuje się wysoką wartością biologiczną. Dodatkowo napój ten jest doskonałym źródłem wapnia, witamin z grupy B, a także lecytyny – wpływającej na pamięć, koncentrację i pracę wątroby.
Jako danie obiadowe doskonale sprawdzą się młode ziemniaki z koperkiem, jogurtem, kefirem czy półtłustym twarożkiem. I tu po raz kolejny warto zaproponować ser twarogowy półtłusty, który znajduje się w asortymencie oferowanym przez jarocińską Mleczarnię. Jest to twaróg formowany w kostki 250 gramów, w związku z czym nie trzeba się martwić, że twaróg nie zostanie w pełni wykorzystany.
Nie można zapomnieć także o zdrowych tłuszczach, które będą uzupełnieniem naszych posiłków. Kwasy z rodziny omega 3 i omega 6 można dodawać nie tylko w postaci oliwy z oliwek do sałatek, ale także w postaci nasion, jak chociażby nasion lnu, które są idealnym dopełnieniem koktajli i owsianek. Kwasy te również znajdziemy w rybach, dlatego smaczną propozycją posiłku będzie zapiekany łosoś w aromatycznych ziołach, z dodatkiem gotowanych bądź świeżych warzyw.
Poniżej przedstawiam Wam przepis na mój ulubiony chłodnik z wykorzystaniem jarocińskiej maślanki 1.5%. Sami się przekonacie, że nie bez powodu maślanka ta została oznaczona w 2019 roku Hitem Irydowym za walory smakowe i jakościowe.
Składniki:
1 duży pęczek botwinki, 1 ogórek zielony, 1 pęczek rzodkiewek, 1 pęczek koperku, 1 litr maślanki OSM Jarocin 1,5%, 1 duży kubek jogurtu naturalnego – 370g, 1 kostka rosołowa (najlepiej przygotowana samodzielnie), przyprawy: sól, pieprz, zioła; 3 jaja.
Sposób przygotowania:
Wszystkie warzywa dokładnie myjemy, botwinkę drobno siekamy i zalewamy wodą. Następnie dodajemy kostkę rosołową i gotujemy na małym ogniu ok. 20 minut. Jaja gotujemy na twardo. Rzodkiewki i ogórki drobno kroimy, koperek siekamy. Do ugotowanej botwinki dodajemy starte warzywa, maślankę, jogurt i koperek. Dodajemy ugotowane, pokrojone w ćwiartki jajka, doprawiamy do smaku i gotowe. Najlepiej smakuje dobrze schłodzony.
Comments are closed