Co dalej z remontem ulicy Kobylińskiej?
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Samorząd
- /
- Co dalej z remontem...
Modernizacja ulicy Kobylińskiej trwa już od jakiegoś czasu. O postępy w realizacji tej inwestycji zapytał podczas sesji Rady Powiatu Krotoszyńskiego radny Hieronim Marszałek. Jak powiedział starosta, sprawa ta do łatwych nie należy.
– Chciałbym zapytać, na jakim etapie na dzień dzisiejszy jest remont ulicy Kobylińskiej? – rozpoczął radny. – Obserwujemy, że firma raz pracuje, raz nie pracuje, a jest to jednak ważna droga. Drugie moje pytanie – czy w ostatnich dniach nastąpiła reorganizacja ruchu drogowego w obrębie targowiska? Dziś (sesja odbywała się w piątek, 28 stycznia – przyp. red.) jechałem i widziałem, że jeżdżą tam samochody ciężarowe, a wiemy, że w dni targowe jest tam bardzo niebezpiecznie. Jeśli ta reorganizacja nastąpiła, to prosiłbym komendanta policji, aby policja zabezpieczała choćby przejścia dla pieszych – mówił radny Marszałek.
Odpowiedzi udzielił starosta Stanisław Szczotka, stwierdzając, iż sprawa remontu ulicy Kobylińskiej nie należy do łatwych. – Ulica Kobylińska jest drogą krajową. Byliśmy w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Tylko na weekend miał być zamknięty i zrobiony wjazd na ulicę Magazynową. Trwało to trzy tygodnie. Firmy, które tam funkcjonują, mają na pewno duży ubytek w dochodach. Nie jesteśmy natomiast w stanie zmusić GDDKiA do niczego. Sądziłem, że firma zatrzymała prace jedynie na czas świąt, a okazuje się, że zeszła z budowy być może do końca zimy… Musimy współpracować, choć mamy czasem odmienne zdanie niż GDDKiA. Dochodziły do mnie sygnały, że naprawiają drogę, która jest niemal idealna, robią ścieżki pieszo-rowerowe, tak jak miało to miejsce na ul. Ostrowskiej. Jeśli będę co tydzień czy co miesiąc mówił dyrektorowi, że robi źle, to odbije się to na tym, co w Krotoszynie będzie na krajówkach robione – odrzekł S. Szczotka.
Starosta poinformował też o problemie związanym z przejęciem ul. Kobylińskiej przez GDDKiA przez wzgląd na planowaną budowę obwodnicy. – GDDKiA przejmuje ul. Kobylińską od 2017 roku. Mamy 2022 rok i nadal nie przejęła i nie przejmie ze względu na obwodnicę, mimo iż powstanie ona około 2030 roku, jeśli wszystko dobrze pójdzie. Będziemy się starali wynegocjować, aby GDDKiA wykonała nakładkę, bo być może za osiem lat powiatowa droga, tj. ul. Kobylińska, będzie używana jako droga krajowa, bo będzie tutaj objazd z Kobylina na Wrocław. W przyszłości, jeśli zrobią światła przy targowisku, a także rondo przy szpitalu i na skrzyżowaniu ul. Witosa oraz Raszkowskiej, to odcinek ul. Sienkiewicza od świateł do sygnalizacji na ul. Mickiewicza będzie drogą jednokierunkową. Cały tabor pojedzie natomiast do targowiska. Tak to w tej chwili wygląda – objaśnił starosta.
(LENA)
FOT. Archiwum
Comments are closed