Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Chrońmy lasy przed pożarami!

2022-04-05
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Chrońmy lasy przed pożarami!
Chrońmy lasy przed pożarami!
VISUS
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Zima została już tylko wspomnieniem. Pogoda sprzyja wędrówkom po lesie i szukaniu pierwszych oznak wiosny. Nie dla wszystkich jest to jednak czas beztroski. Początek wiosny to okres zwiększonego zagrożenia pożarami lasów. Lasy Państwowe muszą być przygotowane na nadchodzące niebezpieczeństwo.

 

1 marca rozpoczęto prognozowanie zagrożenia pożarowego lasu. Dwa razy dziennie, tj. o godz. 9.00 oraz 13.00, bada się wilgotność ściółki. Stacje meteorologiczne na bieżąco kontrolują parametry pogodowe i na tej podstawie określany jest stopień zagrożenia pożarowego lasu. Stanowi on bardzo ważną informację, nie tylko dla leśników, ale także dla wszystkich, którzy się do lasu wybierają.

Od dwóch tygodni trwa stały monitoring lasów w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Prowadzone są dyżury w punktach alarmowo-dyspozycyjnych, działa sieć wież obserwacyjnych z obserwatorami lub kamerami, w pogotowiu czekają wyczarterowane samoloty gaśnicze. Dzięki tym działaniom przeciętna powierzchnia pożaru lasu jest niewielka i w zeszłym roku wyniosła 0,19 ha.

System przeciwpożarowy, który istnieje w Lasach Państwowych, został pozytywnie oceniony przez Najwyższą Izbę Kontroli. Lasy, jak zauważyli kontrolerzy, są objęte skutecznym monitoringiem, wykorzystującym wieże obserwacyjne, patrole naziemne i lotnicze. Sieć dróg, pasów i zbiorników przeciwpożarowych, a także własna flota lekkich samochodów gaśniczych sprawiają, że na terenach zarządzanych przez LP większość pożarów udaje się stłumić w zarodku.

Jeśli, podobnie jak w poprzednich latach, nadejdą dłuższe okresy bez deszczu,  to w lesie zrobi się dramatycznie sucho, a tym samym zagrożenie pożarowe wzrośnie. Aktualny stopień zagrożenia pożarowego lasu można sprawdzić pod adresem http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/.

Do najczęstszych przyczyn pożaru należą te spowodowane  przez nieprzemyślane zachowania człowieka. Nieprzestrzeganie przepisów może wiązać się z ogromnym niebezpieczeństwem.

Pamiętajmy o odpowiednim zachowaniu się w lesie, a przede wszystkim:
– Nie pozostawiajmy po sobie śmieci.
– Nie używajmy ognia w lesie oraz w odległości 100 metrów od granicy lasu.

– Nie wjeżdżajmy w nieoznakowane drogi leśne

– Nie zastawiajmy samochodami wjazdów w drogi leśne!!! Wozy strażackie są naprawdę ogromne i potrzebują sporo miejsca, by dostać się do miejsca pożaru.

– Nie wypalajmy traw, rowów, ściernisk.

– Nie wyrzucajmy niedopałków.

Zastosowanie się do tych reguł pozwala uchronić las i mieszkające w nim zwierzęta przed tragedią w tym szczególnie niebezpiecznym czasie.

Nie pozwólmy, by las uległ zniszczeniu. Ogień to żywioł, który trawi wszystko na swojej drodze. A zatem zachowajmy szczególną ostrożność, a w momencie zauważenia pożaru niezwłocznie reagujmy, zgłaszając zdarzenie pod nr 112 lub kontaktując się z nadleśnictwem.

HANNA PACHURKA

 

Do walki z pożarami na terenie  RDLP w Poznaniu  korzysta się między innymi z:

– sieci 44 punktów obserwacji naziemnej (maszty i wieże, większość z aparaturą TV i systemem „Smoke detection”)

2 samolotów patrolowo-gaśniczych typu dromader, które stacjonują w dwóch Leśnych Bazach Lotniczych

– Punktów Alarmowo-Dyspozycyjnych (PAD)

– baz podręcznego sprzętu gaśniczego

– samochodów patrolowo-gaśniczych

– zbiorników przeciwpożarowych.

A w sytuacji, gdy zauważyłeś pożar?
ALARMUJ!
Dzwoń pod nr 112!!
Chrońmy wspólnie las przed pożarem !

Comments are closed

YouTube

Archiwum
WYGRAJ PLUSZAKA DLA DZIECIAKA
BGP 2023
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA