Chcą uratować ważny zabytek!
- Strona Główna
- /
- Aktualności Milicz
- /
- Chcą uratować ważny zabytek!
19 lutego grupa mieszkańców Rudy Milickiej spotkała się przy tzw. Gajówce – zabytkowym budynku, aby nagrać spot promujący akcję zgłoszenia tego obiektu do konkursu ogłoszonego przez Fundację Most The Most pod nazwą „Nasz Zabytek”. Jest bowiem szansa pozyskanie środków finansowych na jego renowację.
Konkurs „Nasz Zabytek” ma na celu zachęcenie ludzi do wpływania pozytywnie na swoje otoczenie poprzez przywracanie dawnej świetności zabytkom w ich okolicy. Inicjatywa składa się z dwóch części – wyboru zabytku w województwie oraz wyboru pomysłów na jego nową funkcję społeczną. Zwycięski projekt otrzyma dofinansowanie od fundacji w wysokości do miliona złotych, które zostanie przeznaczone na rewaloryzację zabytku i dostosowanie go do wybranej funkcji społecznej.
– Wystarczy, że każdy mieszkaniec Doliny Baryczy, turysta i sympatyk Gajówki wejdzie na stronę https://mostthemost.pl/nasz-zabytek/ i wypełni krótki formularz, zgłaszając Gajówkę do konkursu. Procedura trwa 5 minut, zdjęcia zabytku można zrobić samemu, pobrać z Internetu lub naszej strony. Każdy może zostać ambasadorem tej akcji – mamy czas do 5 marca, liczy się aktywność społeczności lokalnej. Nasze działania wspiera Nadleśnictwo Milicz – właściciel tego budynku. W drugim etapie konkursu społeczność lokalna wypowie się na temat przeznaczenia tego budynku w przyszłości. My chcemy, by służył on społeczności lokalnej, edukacji ekologicznej i promowaniu unikatowych walorów rezerwatu ornitologicznego Stawy Milickie – czytamy na profilu promującym akcję „Ratujmy Gajówkę w Rudzie Milickiej”.
Wspomniany budynek wzniesiono w XIX wieku jako leśniczówkę, w której mieszkał zarządca lasów należących do milickiej gałęzi rodu Maltzanów. Obecnie nazywany jest Gajówką, taką bowiem rolę spełniał po drugiej wojnie światowej, kiedy przeszedł na własność Lasów Państwowych.
Gajówkę w Rudzie Milickiej wybudowano w konstrukcji ryglowej, w której drewniany szkielet wypełniono cegłami. Technikę taką określa się mianem muru pruskiego. Innym wariantem konstrukcji ryglowej jest tzw. szachulec, w którym wypełnienie stanowi mieszanina gliny i materiału organicznego – słomianej sieczki lub trocin. Z szachulca najczęściej wykonywano zabudowania gospodarcze, a doskonałym tego przykładem jest stodoła znajdująca się obok Gajówki. Zabudowania znajdują się w granicy rezerwatu Stawy Milickie.
(FENIX)
FOT. Ratujmy Gajówkę w Rudzie Milickiej
Comments are closed