Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Cały powiat świętował 104. rocznicę odzyskania niepodległości

2022-11-14
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Cały powiat świętował 104....
Cały powiat świętował 104. rocznicę odzyskania niepodległości
IMPRESJA KROTOSZYN

We wszystkich gminach powiatu krotoszyńskiego odbyły się uroczystości upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Składano wiązanki kwiatów, organizowano występy artystyczne i przeprowadzono szóstą edycję Krotoszyńskiego Biegu Niepodległości.

 

W Krotoszynie w przeddzień Święta Niepodległości w godzinach wieczornych odbyły się powiatowo-gminne obchody. Podniesiono flagę Polski na ratuszu, a Krotoszyńska Orkiestra Dęta odegrała „Mazurek Dąbrowskiego”. Rys historyczny na temat 11 listopada 1918 roku przedstawił zebranym Piotr Mikołajczyk – dyrektor Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka. Następnie zgromadzeni na krotoszyńskim rynku utworzyli korowód, które przemaszerował na plac Jana Pawła II. Tam przedstawiciele samorządów, stowarzyszeń, organizacji politycznych, szkół, instytucji złożyli symboliczne wiązanki kwiatów przy pomniku Wolności. Uroczystości zakończyły się Mszą świętą w intencji ojczyzny w Kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła.

Obchody Święta Niepodległości w Koźminie Wlkp. tradycyjnie rozpoczęto od uroczystej Mszy świętej w intencji ojczyzny w Kościele pw. Świętego Wawrzyńca. Następnie miejscowe władze, delegacje szkół i rozmaitych organizacji wraz z mieszkańcami gminy udały się pod pomnik Wolności, by złożyć wiązanki kwiatów. Uroczysty przemarsz prowadziła koźmińska orkiestra dęta wraz z kompanią reprezentacyjną jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu gminy. Nie zabrakło też wspólnego odśpiewania hymnu państwowego na koźmińskim rynku. Po raz drugi zorganizowano Koźmiński Jarmark Marciński – można było kupić rogale, ciasto i napić się gorącej kawy lub herbaty. Pyszne słodkości przygotowały panie z kół gospodyń wiejskich. Najmłodsi przy jednym ze stoisk mogli własnoręcznie przygotować kotyliony. Jarmarkowi towarzyszył koncert pieśni żołnierskich i patriotycznych. Na scenie wystąpili orkiestra dęta, Chór Mieszany im. Czesława Czypickiego, Kapela znad Orli, dziecięcy zespół Do-Re- Mi oraz Jarry Band Mira & Roma.

W Zdunach Msza św. w intencji ojczyzny, z udziałem Koła Śpiewaczego „Harmonia”, odprawiona została w Kościele Parafialnym pw. Św. Jana Chrzciciela. Potem, w asyście Orkiestry Dętej z Sulmierzyc, złożono wiązanki kwiatów przy Mogile Powstańczej, pomniku Ofiar Totalitaryzmów oraz pomniku Wdzięczności na placu 700-lecia. O godzinie 12.00 odśpiewano hymn państwowy, a od godz. 14.00 na terenie Starej Kaflarni odbywały się animacje dla dzieci, gry i zabawy patriotyczne. Było też malowanie twarzy i ognisko. Otwarto wystawę „Tak powstała Niepodległa”, a patriotyczny koncert zagrał zespół Tacy Nie Inni.

W Kobylinie odbył się apel pamięci przy pomniku Poległym i Pomordowanym za Wolność i Ojczyznę. W sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury zorganizowano okolicznościowy koncert. Wystąpili Emilia Piątkowska i Taiisija Nemynushcha z SP Kobylin, zespół wokalny, działający przy GOK-u, a także grupa TOM BISHOP.

W Sulmierzycach po uroczystej mszy złożono wiązanki kwiatów przy pomniku Wdzięczności, a o godz. 16.00 w Sulmierzyckim Domu Kultury odbył się koncert.

W Rozdrażewie złożono kwiaty przy pomniku Bohaterów Poległych za Wolność Ojczyzny 1918-1920. W sali wiejskiej zorganizowano uroczystą akademię, na którą złożyły się koncert jubileuszowy zespołu śpiewaczego Kalina z Nowej Wsi, spektakl „Z kart historii Rozdrażewa”, przygotowany przez Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich Rozdrażew, a także rozstrzygnięcie konkursu na rogale świętomarcińskie.

(FENIX / LT)

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK