Budżet obywatelski może być remedium na wiele spraw
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Budżet obywatelski może być...
W miniony piątek na krotoszyńskim rynku odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Stowarzyszenie Polska 2050. Następnego dnia działacze tej organizacji zorganizowali piknik obywatelski.
Tematem omawianym podczas piątkowego spotkania był krotoszyński budżet obywatelski, w sprawie którego Rada Miejska w Krotoszynie w czerwcu przyjęła stosowną uchwałę. Magdalena Paszyn, liderka krotoszyńskich struktur Stowarzyszenia Polska 2050, wyraziła zadowolenie z tego faktu i wyjaśniła, czym tak naprawdę jest budżet obywatelski.
– To przede wszystkim szczególna forma konsultacji społecznych, polegająca na partycypacji mieszkańców w decyzji o wydatkowaniu określonej kwoty z budżetu gminy. W naszym przypadku jest to 150 tys. złotych. O tych środkach w drodze głosowania decydują mieszkańcy. Budżet obywatelski to jedna z najbardziej rozwijających się instytucji demokracji partycypacyjnej, a także niezmiernie ważne narzędzie polityki rozwoju gmin. Szeroko i sprawnie realizowany w danej gminie, może być remedium na zanikanie społeczeństwa obywatelskiego i osłabienie roli mieszkańców w życiu społecznym – tłumaczyła M. Paszyn.
Liderka zaznaczyła jednak, iż zdaniem działaczy projekt ten nie jest idealny i m.in może prowadzić do wykluczenia pewnych grup społecznych, ponieważ pomysły do budżetu będzie można zgłaszać przez Internet. – Informujemy, że będziemy zgłaszać do Rady Miejskiej konieczność wprowadzenia zmian, by uchwałę ulepszyć, doprecyzować, aby w kolejnym roku była dostępna dla szerszej społeczności. Dlatego proponujemy, by powstał zespół przy urzędzie, który mógłby pracować nad tworzeniem nowej regulacji dotyczącej budżetu obywatelskiego. Zespół składający się z przedstawicieli urzędu, radnych, organizacji samorządowych, sołectw i rad osiedli. To bardzo ważne, aby głos różnych środowisk był słyszany i brany pod uwagę – podkreśliła liderka.
Przedstawiciele Stowarzyszenia Polska 2050 uważają, iż podzielenie całej kwoty budżetu obywatelskiego na 10 projektów jest złym pomysłem. – Zapis ten może uniemożliwić realizację większości projektów w zakresie infrastruktury miejskiej. Co więcej, należy zauważyć, że ten fakt może prowadzić do sytuacji, w której już na wstępie możliwe jest niezrealizowanie pełnej kwoty budżetu. Czy taki stan nie prowadzi do wątpliwości dotyczących pozorności budżetu obywatelskiego? – mówiła M. Paszyn.
Członkowie Polski 2050 napisali w sprawie budżetu obywatelskiego wniosek do włodarza Krotoszyna. – Ogłaszamy „maraton pisania wniosków”. Ruch Polska 2050 oferuje pomoc mieszkańcom na każdym etapie pomysłu. Termin składania wniosków mija 14 września, więc czasu jest niewiele. Zachęcamy wszystkich mieszkańców do zaangażowania się w celu ulepszania, upiększania czy zmieniania najbliższej okolicy – podsumowała M. Paszyn.
W sobotę na krotoszyńskim rynku ruch Polska 2050 zorganizował piknik obywatelski. Można było bezpłatnie zmierzyć sobie poziom cukru we krwi. Zorganizowano też wyżej wspomniany maraton pisania wniosków. Najmłodsi uczestnicy mogli wziąć udział w lekcji pierwszej pomocy, prowadzonej przez ratownika medycznego. Przeprowadzono też konkurs rysunkowy z nagrodami.
(LENA)
Comments are closed