Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Budujemy nowe! Nie tylko mury…

2018-09-22
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Budujemy nowe! Nie tylko...
Budujemy nowe! Nie tylko mury…
PANCOM

19 września na placu budowy nowej części szpitala powiatowego w Krotoszynie odbyła się uroczystość podpisania i wmurowania Aktu Erekcyjnego. W tym doniosłym wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz powiatowych i gminnych oraz wojewódzkich.

 

Na uroczystości byli obecni również pracownicy szpitala oraz reprezentanci wykonawcy inwestycji. Starosta Stanisław Szczotka zaznaczył, że to rok przełomowy, mając na myśli 20-lecie istnienia powiatu oraz 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Bez wątpienia ostatnie 20 lat było walką o rozwój naszego systemu opieki zdrowotnej, a zwłaszcza szpitala powiatowego w Krotoszynie – mówił starosta. – Rozpoczęta modernizacja okazała się procesem niełatwym, a momentami wręcz dramatycznym. Podejmowaliśmy nieraz trudne decyzje, ale zapewniam, że cel przyświecał nam jeden – zagwarantowanie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańcom naszego powiatu. Staraliśmy się również zapewnić dobre warunki pracy personelowi medycznemu. Szpital w Krotoszynie pozyskał ze środków europejskich oraz z budżetu państwa dziesiątki milionów złotych, m.in. na lądowisko dla helikopterów czy nowy blok operacyjny.

Głos zabrał także Krzysztof Kurowski, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Krotoszynie. – Podpisując dzisiaj Akt Erekcyjny i wmurowując go na terenie budowy, w sposób oficjalny i symboliczny inaugurujemy rozbudowę nowej części szpitala. Jest to epokowe wydarzenie, ponieważ szpitale w Polsce buduje się z częstotliwością 70-100 lat. Nasz szpital będzie służył tym, którzy dzisiaj potrzebują pomocy, i tym, którzy urodzą się za 50 lat – oznajmił K. Kurowski.

Dyrektor przypomniał także historię krotoszyńskiego szpitala, sięgającą ponad 100 lat wstecz. Budynek, który znajduje się dzisiaj przy ul. Bolewskiego, a gdzie zlokalizowane są oddziały położniczo-ginekologiczny, noworodkowy i dziecięcy, oddano do użytku 27 lutego 1906 r. W okresie międzywojennym placówka ta była Publicznym Szpitalem Miejskim przy ul. Leśnej 4. Najstarsza część szpitala przy ul. Mickiewicza, w której znajdują się dzisiaj oddziały wewnętrzny i chirurgiczny, należała w czasach zaboru pruskiego do pobliskich koszar wojsk niemieckich, znajdujących się wzdłuż obecnej ul. Mickiewicza. Budynek ten był lazaretem, czyli szpitalem wojskowym. Koszary zwane koszarami dworcowymi powstały w 1881 r. Prawdopodobnie w okresie międzywojennym, gdy koszary te zajmowało polskie wojsko – część 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej, budynek nadal pełnił funkcję szpitala wojskowego.

Po zakończeniu II wojny światowej Szpital Miejski nadal mieścił się w obiekcie przy ul. Bolewskiego. Wiele jednak wskazuje na to, że sukcesywnie działalność medyczna prowadzona była również w budynku przy ul. Mickiewicza. Szpital na przestrzeni dziesięcioleci był rozbudowywany fragmentami. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej powstał w grudniu 1998 r.

Kulminacyjnym punktem uroczystości było podpisanie dwóch egzemplarzy Aktu Erekcyjnego przez władze gminy i powiatu. Jeden dokument został włożony do specjalnej tuby, do której trafiły także aktualne zdjęcia szpitala oraz placu budowy, wycinki z lokalnych gazet i moneta. Tuba została zamknięta i wmurowana w wyznaczonym miejscu. Drugi egzemplarz będzie wyeksponowany w głównym holu szpitala, na Izbie Przyjęć. Dokonano także uroczystego poświęcenia placu budowy nowego skrzydła szpitalnego.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK