Budujemy nowe! Nie tylko mury…
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Budujemy nowe! Nie tylko...
19 września na placu budowy nowej części szpitala powiatowego w Krotoszynie odbyła się uroczystość podpisania i wmurowania Aktu Erekcyjnego. W tym doniosłym wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz powiatowych i gminnych oraz wojewódzkich.
Na uroczystości byli obecni również pracownicy szpitala oraz reprezentanci wykonawcy inwestycji. Starosta Stanisław Szczotka zaznaczył, że to rok przełomowy, mając na myśli 20-lecie istnienia powiatu oraz 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
– Bez wątpienia ostatnie 20 lat było walką o rozwój naszego systemu opieki zdrowotnej, a zwłaszcza szpitala powiatowego w Krotoszynie – mówił starosta. – Rozpoczęta modernizacja okazała się procesem niełatwym, a momentami wręcz dramatycznym. Podejmowaliśmy nieraz trudne decyzje, ale zapewniam, że cel przyświecał nam jeden – zagwarantowanie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańcom naszego powiatu. Staraliśmy się również zapewnić dobre warunki pracy personelowi medycznemu. Szpital w Krotoszynie pozyskał ze środków europejskich oraz z budżetu państwa dziesiątki milionów złotych, m.in. na lądowisko dla helikopterów czy nowy blok operacyjny.
Głos zabrał także Krzysztof Kurowski, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Krotoszynie. – Podpisując dzisiaj Akt Erekcyjny i wmurowując go na terenie budowy, w sposób oficjalny i symboliczny inaugurujemy rozbudowę nowej części szpitala. Jest to epokowe wydarzenie, ponieważ szpitale w Polsce buduje się z częstotliwością 70-100 lat. Nasz szpital będzie służył tym, którzy dzisiaj potrzebują pomocy, i tym, którzy urodzą się za 50 lat – oznajmił K. Kurowski.
Dyrektor przypomniał także historię krotoszyńskiego szpitala, sięgającą ponad 100 lat wstecz. Budynek, który znajduje się dzisiaj przy ul. Bolewskiego, a gdzie zlokalizowane są oddziały położniczo-ginekologiczny, noworodkowy i dziecięcy, oddano do użytku 27 lutego 1906 r. W okresie międzywojennym placówka ta była Publicznym Szpitalem Miejskim przy ul. Leśnej 4. Najstarsza część szpitala przy ul. Mickiewicza, w której znajdują się dzisiaj oddziały wewnętrzny i chirurgiczny, należała w czasach zaboru pruskiego do pobliskich koszar wojsk niemieckich, znajdujących się wzdłuż obecnej ul. Mickiewicza. Budynek ten był lazaretem, czyli szpitalem wojskowym. Koszary zwane koszarami dworcowymi powstały w 1881 r. Prawdopodobnie w okresie międzywojennym, gdy koszary te zajmowało polskie wojsko – część 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej, budynek nadal pełnił funkcję szpitala wojskowego.
Po zakończeniu II wojny światowej Szpital Miejski nadal mieścił się w obiekcie przy ul. Bolewskiego. Wiele jednak wskazuje na to, że sukcesywnie działalność medyczna prowadzona była również w budynku przy ul. Mickiewicza. Szpital na przestrzeni dziesięcioleci był rozbudowywany fragmentami. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej powstał w grudniu 1998 r.
Kulminacyjnym punktem uroczystości było podpisanie dwóch egzemplarzy Aktu Erekcyjnego przez władze gminy i powiatu. Jeden dokument został włożony do specjalnej tuby, do której trafiły także aktualne zdjęcia szpitala oraz placu budowy, wycinki z lokalnych gazet i moneta. Tuba została zamknięta i wmurowana w wyznaczonym miejscu. Drugi egzemplarz będzie wyeksponowany w głównym holu szpitala, na Izbie Przyjęć. Dokonano także uroczystego poświęcenia placu budowy nowego skrzydła szpitalnego.
MICHAŁ KOBUSZYŃSKI
Comments are closed