Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Brekinia – drzewo chronione

2023-10-23
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Brekinia – drzewo chronione
Brekinia – drzewo chronione
Dobry Dietetyk
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Brekinia jest jednym z sześciu gatunków drzew objętych ochroną gatunkową w naszym kraju. W krotoszyńskich lasach można spotkać to ciekawe drzewo. Rosną u nas zarówno dojrzałe duże okazy, jak również niewielkie siewki. Nadleśnictwo Krotoszyn od wielu lat uczestniczy w ochronie czynnej tego gatunku, sadząc go we wcześniej wytypowanych miejscach.

 

Aby wprowadzić gatunek chroniony do środowiska, czyli w tym przypadku posadzić go w lesie, trzeba przejść specjalną procedurę i uzyskać na to zgodę Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (GDOŚ). Zgoda taka jest udzielana na posadzenie ściśle określonej liczby sadzonek w konkretnym miejscu i czasie. Sadzonki są hodowane również na podstawie odpowiednich zezwoleń z nasion, których zbiór odbył się także pod nadzorem służb ochrony przyrody. Po posadzeniu należy sporządzić odpowiednie sprawozdanie i przesłać je do GDOŚ. Jak widać nie ma tu miejsca na dowolne gospodarowanie gatunkiem chronionym.

Brekinia, nazywana również brzękiem, w polskich lasach występuje bardzo rzadko. W naszym kraju przebiega północno-wschodnia granica zasięgu tego gatunku. Drzewo to rośnie zwykle pojedynczo lub w niewielkich grupach, w żyznych lasach liściastych. W Krotoszynie znajduje zatem dobre warunki rozwoju. Na terenie nadleśnictw Krotoszyn, Piaski, Jarocin i Taczanów stwierdzono występowanie ponad 20 procent całej krajowej populacji tego gatunku, szacowanej na ok. 4,5 tys. drzew.

Brzęk jest gatunkiem szybko rosnącym o pionierskim charakterze. Chętnie kolonizuje otwarte przestrzenie, pojawiające się w lesie. Uważa się go za cenną biocenotyczną domieszkę, zwiększającą różnorodność biologiczną. Drzewo to osiąga u nas wysokość ok. 20 m i dożywa wieku 200-300 lat. Wytwarza silny, rozległy system korzeniowy, mogący sięgać nawet 20-30 metrów od pnia. Wiosną okrywa się białymi kwiatami, z których powstają brązowe owoce. Jest gatunkiem ciepłolubnym i choć lubi sporo wilgoci, potrafi tolerować długotrwałe okresy suszy.

W krajach Europy południowo-zachodniej, gdzie brekinia jest znacznie pospolitsza niż w Polsce, ceni się jej drewno o dużych walorach użytkowych. Jest ono drobnosłoiste, twarde i ciężkie, o ciekawym rysunku, dlatego szczególnie chętnie wykorzystuje się je do produkcji mebli.

Warto w czasie spacerów w krotoszyńskich dąbrowach zwrócić uwagę na drzewo o korze nieco podobnej do gruszy, może uda nam się rozpoznać brekinię.

PRZEMYSŁAW ŚWIERBLEWSKI

ZDJĘCIE GŁÓWNE: Młoda brekinia.

ZDJĘCIA PONIŻEJ:

  • Owoce brekinii są osadzone na długich szypułkach.
  • Jesienią liście brekinii przebarwiają się na brązowo.

Comments are closed

YouTube

Archiwum
WYGRAJ PLUSZAKA DLA DZIECIAKA
BGP 2023
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA