Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Brak środków na szczepienia dla seniorów

2020-12-08
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Brak środków na szczepienia...
Brak środków na szczepienia dla seniorów
ENDORFINA

Przewodnicząca Gminnej Rady Seniorów, Elżbieta Bielecka, zwróciła się do burmistrza Krotoszyna z prośbą o rozpatrzenie możliwości zapewnienia szczepień na grypę dla ludzi starszych. Odpowiedź nie zadowoliła przedstawicieli GRS.

 

Elżbieta Bielecka złożyła pismo w imieniu Gminnej Rady Seniorów, na wnioski Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Seniorzy zwrócili się z prośbą o zapewnienie szczepień na grypę dla osób powyżej 60. roku życia. Poprosili też o rozważenie kwestii sfinansowania ich, w szczególności osobom starszym, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej.

W piśmie zwrócono uwagę na to, że w dobie panującej epidemii życie i zdrowie seniorów jest szczególnie zagrożone. – Zachorowanie na grypę może dodatkowo przyczynić się do osłabienia organizmu, co za tym idzie – zmniejszyć jego odporność na inne wirusy. Na dzień dzisiejszy trudno jest odróżnić objawy grypy od dolegliwości związanych z koronawirusem, dlatego zaszczepienie wyżej wymienionych osób stanowiłoby istotny punkt w działaniach dążących do ochrony ich życia i zdrowia – napisała przewodnicząca Gminnej Rady Seniorów.

Na prośbę odpowiedział wiceburmistrz Ryszard Czuszke. Jak zapewnił, komfort życia i stan zdrowia seniorów nie jest obojętny władzom miasta i gminy. Niestety, w budżecie na 2020 rok nie przewidziano środków na akcję bezpłatnych szczepień na grypę dla mieszkańców powyżej 60. roku życia. – Trudno jest też planować takie przedsięwzięcie na 2021 rok w obecnej sytuacji gospodarczej, gdyż ze względu na trwającą pandemię drastycznie spadają dochody gminy, a co za tym idzie – ograniczone są jej możliwości finansowe. Jednocześnie pragnę zwrócić uwagę, iż od 1 września bieżącego roku szczepionka na grypę znalazła się na liście leków refundowanych. Szczepienia są bezpłatne dla osób po 75. roku życia, a w połowie refundowane dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat, dorosłych do 65. roku życia z chorobami współistniejącymi, np. z chorobami metabolicznymi, kardiologicznymi, oddechowymi, po transplantacjach, dla kobiet w ciąży, dorosłych od 65. do 75. roku życia – czytamy w odpowiedzi. Wiceburmistrz zapewnił, że prośba seniorów zostanie rozpatrzona ponownie w przypadku pojawienia się wolnych środków budżetowych.

Jan Leszek Pawlik (na zdjęciu), wolontariusz kilku organizacji pozarządowych i członek GRS odpowiedzialny w niej za szeroko rozumianą ochronę zdrowia seniorów, stwierdza, iż bardzo przykry jest fakt niewczytania się w treść prośby GRS, a tym samym pominięcia jej sedna i sensu. Była bowiem składana, co – jak podkreśla J. L. Pawlik – wiadome jest urzędnikom, w imieniu około 9900 seniorów z terenu gminy Krotoszyn, co stanowi jakieś 25 procent ogólnej liczby mieszkańców.

– W prośbie GRS są bardzo ważne dwa akapity: „rozpatrzenie możliwości zapewnienia dostępności szczepień na grypę” oraz „rozważenia kwestii sfinansowania ich, w szczególności dla osób starszych, znajdujących się w ciężkiej sytuacji materialnej” – mówi J. L. Pawlik. – Stwierdzam już po raz kolejny, iż członek Samorządowej Inicjatywy Obywatelskiej, szef jej Komisji rewizyjnej, pan pierwszy zastępca burmistrza Krotoszyna ma jakiś dziwny zwyczaj pomniejszania powagi i wagi Gminnej Rady Seniorów w Krotoszynie. Pominę już fakt niepamiętania, co SIO zapisała o seniorach w swoim aktualnym programie wyborczym… A może jest to celowa niepamięć, bo program jest tylko i wyłącznie na poziomie ogólników, a brak w nim jakże potrzebnych konkretów?

J. L. Pawlik wymienia dwa, choć – jak zaznacza – jest ich więcej, konkrety, jakich seniorzy oczekiwali w odpowiedzi na swoją prośbę. – Po pierwsze – że Urząd Miejski dotarł z powagą urzędu (pisma, stenogramy z rozmów, e-maile byłyby dowodem) do producentów (chyba UM nie ma jakiejś bariery językowej) i hurtowni, prosząc o maksymalne przyspieszenie dostaw szczepionek, nie tylko dla seniorów, do aptek w gminie. Mamy wrażenie, że pisząc do GRS o komforcie życia i stanie zdrowia seniorów, urzędnicy reprezentowani przez pierwszego zastępcę burmistrza sami żyją w poprzedniej epoce komfortu urzędniczego, czyli epoce biurokracji – oznajmia J. L. Pawlik. – Po drugie – że dbanie o seniorów, a zwłaszcza tych znajdujących się w ciężkiej sytuacji materialnej, nie jest gołosłowiem, gdyż urząd korzysta w działaniach na rzecz seniorów z bazy statystycznej i opisowej, znajdującej się w MGOPS-ie – kontynuuje przedstawiciel GRS. – Z treści odpowiedzi jasno wynika, że takiej bazy nie ma, albowiem serwowana jest informacja o finansowym aspekcie szczepionek z poziomu rządowego, że rząd morze i zapewnia, a samorząd nie może i wymiguje się od odpowiedzialności we wspieraniu seniorów będących w ciężkiej sytuacji finansowej, która bezpośrednio przekłada się na trudną sytuację materialną. Proszę odpowiedzieć seniorom, ilu z tych ok. 9900 znajduje się w stanie ciągłego niedoboru finansowego…

Podsumowując zagadnienie, J. L. Pawlik stwierdza, że z analizy treści odpowiedzi urzędu wynika jednoznacznie, iż stan szczególnego zagrożenia, na który GRS zwraca uwagę urzędnikom, podkreślając tym samym jego wielkie znaczenie dla zdrowia seniorów, nie jest i nie był poddany szczegółowej analizie w odniesieniu do seniorów oraz nie był przedmiotem debaty publicznej. – Fakt ten wymaga nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Krotoszynie z udziałem GRS, albowiem zarządzanie sytuacją kryzysową w odniesieniu do seniorów wyraźnie się sypie i samo w sobie staje się zagrożeniem dla komfortu i jakości życia seniorów w naszej gminie, która już od 20 lat jest w XXI wieku – puentuje J. L. Pawlik.

(LENA / ANKA)

FOT. P. Krawulski

Comments are closed

YouTube

Archiwum
WYGRAJ PLUSZAKA DLA DZIECIAKA
BGP 2023
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA