Brak środków na szczepienia dla seniorów
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Brak środków na szczepienia...
Przewodnicząca Gminnej Rady Seniorów, Elżbieta Bielecka, zwróciła się do burmistrza Krotoszyna z prośbą o rozpatrzenie możliwości zapewnienia szczepień na grypę dla ludzi starszych. Odpowiedź nie zadowoliła przedstawicieli GRS.
Elżbieta Bielecka złożyła pismo w imieniu Gminnej Rady Seniorów, na wnioski Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Seniorzy zwrócili się z prośbą o zapewnienie szczepień na grypę dla osób powyżej 60. roku życia. Poprosili też o rozważenie kwestii sfinansowania ich, w szczególności osobom starszym, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej.
W piśmie zwrócono uwagę na to, że w dobie panującej epidemii życie i zdrowie seniorów jest szczególnie zagrożone. – Zachorowanie na grypę może dodatkowo przyczynić się do osłabienia organizmu, co za tym idzie – zmniejszyć jego odporność na inne wirusy. Na dzień dzisiejszy trudno jest odróżnić objawy grypy od dolegliwości związanych z koronawirusem, dlatego zaszczepienie wyżej wymienionych osób stanowiłoby istotny punkt w działaniach dążących do ochrony ich życia i zdrowia – napisała przewodnicząca Gminnej Rady Seniorów.
Na prośbę odpowiedział wiceburmistrz Ryszard Czuszke. Jak zapewnił, komfort życia i stan zdrowia seniorów nie jest obojętny władzom miasta i gminy. Niestety, w budżecie na 2020 rok nie przewidziano środków na akcję bezpłatnych szczepień na grypę dla mieszkańców powyżej 60. roku życia. – Trudno jest też planować takie przedsięwzięcie na 2021 rok w obecnej sytuacji gospodarczej, gdyż ze względu na trwającą pandemię drastycznie spadają dochody gminy, a co za tym idzie – ograniczone są jej możliwości finansowe. Jednocześnie pragnę zwrócić uwagę, iż od 1 września bieżącego roku szczepionka na grypę znalazła się na liście leków refundowanych. Szczepienia są bezpłatne dla osób po 75. roku życia, a w połowie refundowane dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat, dorosłych do 65. roku życia z chorobami współistniejącymi, np. z chorobami metabolicznymi, kardiologicznymi, oddechowymi, po transplantacjach, dla kobiet w ciąży, dorosłych od 65. do 75. roku życia – czytamy w odpowiedzi. Wiceburmistrz zapewnił, że prośba seniorów zostanie rozpatrzona ponownie w przypadku pojawienia się wolnych środków budżetowych.
Jan Leszek Pawlik (na zdjęciu), wolontariusz kilku organizacji pozarządowych i członek GRS odpowiedzialny w niej za szeroko rozumianą ochronę zdrowia seniorów, stwierdza, iż bardzo przykry jest fakt niewczytania się w treść prośby GRS, a tym samym pominięcia jej sedna i sensu. Była bowiem składana, co – jak podkreśla J. L. Pawlik – wiadome jest urzędnikom, w imieniu około 9900 seniorów z terenu gminy Krotoszyn, co stanowi jakieś 25 procent ogólnej liczby mieszkańców.
– W prośbie GRS są bardzo ważne dwa akapity: „rozpatrzenie możliwości zapewnienia dostępności szczepień na grypę” oraz „rozważenia kwestii sfinansowania ich, w szczególności dla osób starszych, znajdujących się w ciężkiej sytuacji materialnej” – mówi J. L. Pawlik. – Stwierdzam już po raz kolejny, iż członek Samorządowej Inicjatywy Obywatelskiej, szef jej Komisji rewizyjnej, pan pierwszy zastępca burmistrza Krotoszyna ma jakiś dziwny zwyczaj pomniejszania powagi i wagi Gminnej Rady Seniorów w Krotoszynie. Pominę już fakt niepamiętania, co SIO zapisała o seniorach w swoim aktualnym programie wyborczym… A może jest to celowa niepamięć, bo program jest tylko i wyłącznie na poziomie ogólników, a brak w nim jakże potrzebnych konkretów?
J. L. Pawlik wymienia dwa, choć – jak zaznacza – jest ich więcej, konkrety, jakich seniorzy oczekiwali w odpowiedzi na swoją prośbę. – Po pierwsze – że Urząd Miejski dotarł z powagą urzędu (pisma, stenogramy z rozmów, e-maile byłyby dowodem) do producentów (chyba UM nie ma jakiejś bariery językowej) i hurtowni, prosząc o maksymalne przyspieszenie dostaw szczepionek, nie tylko dla seniorów, do aptek w gminie. Mamy wrażenie, że pisząc do GRS o komforcie życia i stanie zdrowia seniorów, urzędnicy reprezentowani przez pierwszego zastępcę burmistrza sami żyją w poprzedniej epoce komfortu urzędniczego, czyli epoce biurokracji – oznajmia J. L. Pawlik. – Po drugie – że dbanie o seniorów, a zwłaszcza tych znajdujących się w ciężkiej sytuacji materialnej, nie jest gołosłowiem, gdyż urząd korzysta w działaniach na rzecz seniorów z bazy statystycznej i opisowej, znajdującej się w MGOPS-ie – kontynuuje przedstawiciel GRS. – Z treści odpowiedzi jasno wynika, że takiej bazy nie ma, albowiem serwowana jest informacja o finansowym aspekcie szczepionek z poziomu rządowego, że rząd morze i zapewnia, a samorząd nie może i wymiguje się od odpowiedzialności we wspieraniu seniorów będących w ciężkiej sytuacji finansowej, która bezpośrednio przekłada się na trudną sytuację materialną. Proszę odpowiedzieć seniorom, ilu z tych ok. 9900 znajduje się w stanie ciągłego niedoboru finansowego…
Podsumowując zagadnienie, J. L. Pawlik stwierdza, że z analizy treści odpowiedzi urzędu wynika jednoznacznie, iż stan szczególnego zagrożenia, na który GRS zwraca uwagę urzędnikom, podkreślając tym samym jego wielkie znaczenie dla zdrowia seniorów, nie jest i nie był poddany szczegółowej analizie w odniesieniu do seniorów oraz nie był przedmiotem debaty publicznej. – Fakt ten wymaga nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Krotoszynie z udziałem GRS, albowiem zarządzanie sytuacją kryzysową w odniesieniu do seniorów wyraźnie się sypie i samo w sobie staje się zagrożeniem dla komfortu i jakości życia seniorów w naszej gminie, która już od 20 lat jest w XXI wieku – puentuje J. L. Pawlik.
(LENA / ANKA)
FOT. P. Krawulski
Comments are closed