Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Bohaterom cześć i chwała!

2021-03-04
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Historia
  6. /
  7. Bohaterom cześć i chwała!
Bohaterom cześć i chwała!
DiamondHair

1 marca tradycyjnie Muzeum Regionalne im. H Ławniczaka w Krotoszynie zorganizowało Wieczornicę Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tym razem wydarzenie to odbyło się w Kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Krotoszynie.

 

 

Wszystkich przybyłych przywitał ks. kan. Grzegorz Jóźwicki. Z kolei Piotr Mikołajczyk, dyrektor krotoszyńskiego muzeum, zapowiedział tematykę tegorocznej wieczornicy. Później głos zabrał Daniel Szczepaniak, kustosz muzeum i historyk od wielu lat zajmujący się zagadnieniami związanymi z lokalnym podziemiem antykomunistycznym.

D. Szczepaniak omówił strukturę i działalność Organizacji Młodzieżowej AK „Zemsta”, Związku Młodych Orłowców i Polskiego Wojska Podziemnego. Pierwsza z nich działała od października 1949 do czerwca 1950. Założona została na polecenie majora Franciszka Jaskulskiego ps. „Zagończyk”. Organizacja obserwowała budynek Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, który znajdował się przy ul. Benickiej w Krotoszynie. Zaprzestanie jej działalności spowodowane było wzmożoną aktywnością komunistów oraz dekonspiracją.

Związek Młodych Orłowców założono w październiku 1952. Jego założycielem, a zarazem przywódcą był Józef Frąckowiak. Organizacja zajmowała się kolportażem ulotek. Działania ZMO zakończyły się wraz z aresztowaniem Stanisława Gęstwy, członka organizacji, który został po przesłuchaniu wydalony z Liceum Ogólnokształcącego w Koźminie Wlkp.

Polskie Wojsko Podziemne działało na terenie Starej Obry. Organizację tę powołano w listopadzie 1949. Działalność zakończyła już w czerwcu 1950, kiedy aresztowano wszystkich jej członków.

Później uczestnicy wieczornicy wysłuchali pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru parafialnego pod kierownictwem dr Małgorzaty Zuchowicz.

W ostatniej części uroczystości dyrektor muzeum przybliżył postać ks. Władysława Gurgacza, który był kapelanem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Został aresztowany 2 lipca 1949, a 13 sierpnia skazano go na karę śmierci. Wyrok wykonano następnego dnia.

W tym roku, ze względu na panującą epidemię, uczestnicy wieczornicy nie udali się wspólnie pod dawny areszt śledczy przy ul. Sienkiewicza. Organizatorzy zachęcili jednak, aby każdy indywidualnie złożył hołd prześladowanym i mordowanym bohaterom.

(LENA)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

piętnaście + cztery =

YouTube

Archiwum
BGP 2023
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
ZBITY TELEFON
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła