Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Bohaterom cześć i chwała!

2021-03-04
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Historia
  6. /
  7. Bohaterom cześć i chwała!
Bohaterom cześć i chwała!
Vidia film tekst

1 marca tradycyjnie Muzeum Regionalne im. H Ławniczaka w Krotoszynie zorganizowało Wieczornicę Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tym razem wydarzenie to odbyło się w Kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Krotoszynie.

 

 

Wszystkich przybyłych przywitał ks. kan. Grzegorz Jóźwicki. Z kolei Piotr Mikołajczyk, dyrektor krotoszyńskiego muzeum, zapowiedział tematykę tegorocznej wieczornicy. Później głos zabrał Daniel Szczepaniak, kustosz muzeum i historyk od wielu lat zajmujący się zagadnieniami związanymi z lokalnym podziemiem antykomunistycznym.

D. Szczepaniak omówił strukturę i działalność Organizacji Młodzieżowej AK „Zemsta”, Związku Młodych Orłowców i Polskiego Wojska Podziemnego. Pierwsza z nich działała od października 1949 do czerwca 1950. Założona została na polecenie majora Franciszka Jaskulskiego ps. „Zagończyk”. Organizacja obserwowała budynek Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, który znajdował się przy ul. Benickiej w Krotoszynie. Zaprzestanie jej działalności spowodowane było wzmożoną aktywnością komunistów oraz dekonspiracją.

Związek Młodych Orłowców założono w październiku 1952. Jego założycielem, a zarazem przywódcą był Józef Frąckowiak. Organizacja zajmowała się kolportażem ulotek. Działania ZMO zakończyły się wraz z aresztowaniem Stanisława Gęstwy, członka organizacji, który został po przesłuchaniu wydalony z Liceum Ogólnokształcącego w Koźminie Wlkp.

Polskie Wojsko Podziemne działało na terenie Starej Obry. Organizację tę powołano w listopadzie 1949. Działalność zakończyła już w czerwcu 1950, kiedy aresztowano wszystkich jej członków.

Później uczestnicy wieczornicy wysłuchali pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru parafialnego pod kierownictwem dr Małgorzaty Zuchowicz.

W ostatniej części uroczystości dyrektor muzeum przybliżył postać ks. Władysława Gurgacza, który był kapelanem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Został aresztowany 2 lipca 1949, a 13 sierpnia skazano go na karę śmierci. Wyrok wykonano następnego dnia.

W tym roku, ze względu na panującą epidemię, uczestnicy wieczornicy nie udali się wspólnie pod dawny areszt śledczy przy ul. Sienkiewicza. Organizatorzy zachęcili jednak, aby każdy indywidualnie złożył hołd prześladowanym i mordowanym bohaterom.

(LENA)

Comments are closed

YouTube

Archiwum
WYGRAJ PLUSZAKA DLA DZIECIAKA
BGP 2023
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA