Bogu na chwałę, ludziom na pożytek
- Strona Główna
- /
- Aktualności Milicz
- /
- Bogu na chwałę, ludziom...
28 sierpnia w miejscowości Potasznia (gmina Milicz) zorganizowano Święto Wsi z okazji 75-lecia miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. W trakcie tego wydarzenia poświęcono nowy sztandar jednostki. Był oczywiście czas na wspomnienia.
Przy okazji dokonano także uroczystego oddania do użytku nowo wyremontowanej drogi, prowadzącej do Joachimówki. – Mija 10 lat, odkąd otwieraliśmy drogę do Gądkowic. Dziś otwieramy drogę do Joachimówki. Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Chciałam wyrazić wdzięczność także śp. Zenonowi Polańskiemu, mieszkańcowi Joachimówki. Panie Zenonie, prosimy, aby tam z nieba czuwać nad bezpieczeństwem użytkowników naszej nowej drogi – powiedziała radna Halina Smolińska, mieszkanka Potaszni.
Burmistrz Milicza wskazał, że jest to dopiero pierwszy etap modernizacji drogi, a kolejne przed nami. Podkreślił, że dla powodzenia wszelkich inwestycji konieczna jest dobra współpraca w samorządzie i wśród mieszkańców. – Będąc nieraz w Potaszni, byłem poddawany trudnej próbie odpowiedzi na pytanie o drogę. Były wielkie oczekiwania i poczucie zniecierpliwienia. To przykład dobrej współpracy z powiatem milickim, a także z ludźmi wewnątrz gminy. Dziękuję radnym, którzy w ważnym momencie potrafią zagłosować – oznajmił Piotr Lech.
Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali starosta Sławomir Strzelecki, H. Smolińska, Łukasz Rokita – zastępca burmistrza, Karolina Polańska – sołtys Potaszni.
Główna część uroczystości odbyła się na boisku przy remizie OSP. Poprzedziła ją Msza święta, którą odprawił ks. proboszcz Łukasz Przybyło z piękną oprawą muzyczną Milickiej Orkiestry Dętej. Potem rozpoczął się strażacki capstrzyk z poświęceniem nowego sztandaru. Symboliczne gwoździe wbijali sponsorzy, którzy w ramach podziękowań otrzymali przygotowane suweniry. Goście przekazali strażakom życzenia i prezenty.
Przypomniano historię Ochotniczej Straży Pożarnej w Potaszni. Początki jednostki datowane są na lipiec 1945 r. Tworzyła ją grupa mieszkańców w celu wzajemnej pomocy sąsiedzkiej. Założycielami byli Władysław Kowalski oraz Józef Konieczny. Pierwszy sztandar jednostka otrzymała w 1957 roku. W tym roku nastąpiła jego zmiana.
Po uroczystości wszyscy mogli spróbować przepysznej grochówki, a najmłodsi wyszaleli się na dmuchańcach. Była także okazja do wspólnego biesiadowania przy muzyce.
MICHAŁ KOBUSZYŃSKI
Comments are closed