Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

BHP na wysokości

2021-11-30
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. BHP na wysokości
BHP na wysokości
CENTRUM POGRZEBOWE

Praca na wysokościach należy do najbardziej niebezpiecznych. Warto zatem wiedzieć, jak powinna wyglądać jej odpowiednia organizacja.

O pracy na wysokościach mówimy w przypadku, gdy różnica poziomów między stanowiskiem a posadzką wynosi od 1 metra wzwyż. Zaliczymy tu zatem np. prace na rusztowaniach, konstrukcjach budowlanych, stropach, kominach, drabinach czy innych podwyższeniach. Wyłączenie z tej definicji stanowią dwa przypadki. Do prac na wysokościach nie należą prace powyżej 1 m od powierzchni posadzki, jeśli jest to miejsce osłonięte ze wszystkich stron pełnymi lub oszklonymi ścianami na wysokość 1,5 m i wyżej. Drugi wyjątek to prace powyżej 1 m od powierzchni posadzki, jeśli jest to miejsce wyposażone w stabilne konstrukcje lub urządzenia, które są w stanie skutecznie ochronić pracownika przed wypadnięciem.

Powierzchnie pracy oraz przejścia na poziomie powyżej 1 m od powierzchni posadzki lub ziemi powinny być wyposażone w balustrady o konkretnej konstrukcji. Zatem muszą pojawić się poręcze ochronne, na wysokości 1,1 m wzwyż, krawężniki o wysokości co najmniej 15 cm, a pomiędzy nimi musi znajdować się poprzeczka lub inny element, który zapobiegnie wypadnięciu pracownika.

Nadzór nad pracami sprawują kierujący pracownikami, a nie eksperci z zakresu BHP. Dlatego konieczne staje się włączenie tych osób w ustanowienie wewnątrzzakładowych instrukcji i procedur dotyczących prac na wysokości. Należy jednak pamiętać, że nie ma rozwiązań uniwersalnych. W każdym zakładzie pracy trzeba ustalić indywidualne szczegółowe wymogi podczas pracy na wysokościach. W tym celu wypada zacząć od sporządzenia listy osób, których dotyczy definicja pracy na wysokości. Pod uwagę powinny być brane nie tylko osoby wykonujące prace stałe i regularne, ale też konserwacyjne i porządkowe.

Kolejny krok to przeanalizowanie, w jakich miejscach można wprowadzić środki, które pozwolą wyłączyć te prace z listy prac na wysokościach. Konieczne jest zatem przeprowadzenie analizy ryzyka zawodowego. Dalsze działanie to ustalenie i zastosowanie właściwych zabezpieczeń. Trzeba przy tym pamiętać, aby środki techniczne miały pierwszeństwo nad środkami ochrony indywidualnej.

Po ustaleniu, jakie środki powinny być używane, należy je zakupić i stosować zgodnie z zaleceniami producenta, a także poddawać okresowym przeglądom. Weryfikacji i aktualizacjom winna podlegać lista prac. Ważna jest też profilaktyka wypadkowa, czyli sukcesywne wdrażanie zabezpieczeń pozwalających na eliminację niebezpieczeństw.

Na wysokościach mogą pracować osoby pełnoletnie, mające zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do takiej pracy. Muszą też posiadać ważne szkolenie BHP i zapoznać się z oceną ryzyka zawodowego. Kolejne wymogi to zapoznanie z wewnątrzzakładowymi instrukcjami lub procedurami oraz wyposażenie w niezbędne środki ochrony indywidualnej i przeszkolenie w zakresie ich prawidłowego stosowania.

MATEUSZ BABIARZ

BM BHP EXPERT

609 150 476

Comments are closed

YouTube

Archiwum
WYGRAJ PLUSZAKA DLA DZIECIAKA
BGP 2023
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA