Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Bezpieczna praca z prądem

2022-02-23
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Bezpieczna praca z prądem
Bezpieczna praca z prądem
MAX-MAL

O tym, że z instalacjami elektrycznymi nie ma żartów, wie praktycznie każdy. Często jednak nawet doświadczeni elektrycy i elektromonterzy zapominają o przestrzeganiu podstawowych zasad ich obsługi. Dlatego ważne jest utrwalanie tej wiedzy.

 

Elektrycy i elektromonterzy to osoby wykonujące prace konserwacyjne urządzeń i instalacji elektrycznych wewnątrz i na zewnątrz obiektów, prace montażowe przy liniach elektroenergetycznych napowietrznych i kablowych oraz instalacjach, a także prowadzące obsługę maszyn i urządzeń elektroenergetycznych oraz dokonujące oględzin i pomiarów elektroenergetycznych. W swoich działaniach mogą napotkać kilka rodzajów zagrożeń.

Pierwsze z nich to porażenie prądem elektrycznym. Najczęściej dochodzi do niego poprzez pracę bez wymaganego wyłączenia i sprawdzenia obwodu, niewłaściwego zabezpieczenia napędów łączników elektrycznych przed przypadkowym załączeniem, zdjęcie osłon, uszkodzenie izolacji, wykonywanie prac przy użyciu elektronarzędzi w różnych warunkach atmosferycznych lub zwarcie w obwodzie elektrycznym. Skutkiem może być lekki uraz, poważne uszkodzenie ciała lub nawet śmierć. Aby uniknąć tego zagrożenia, wypada wyłączyć napięcie, oznakować urządzenia elektryczne w czasie prac, zapewnić izolowane narzędzia, hełmy, okulary czy sprzęt wskazujący obecność napięcia, a także przeprowadzać okresowe badania instalacji elektrycznych oraz szkolenia dla pracowników.

Kolejne niebezpieczeństwo to wyładowania atmosferyczne, co wiąże się głównie z pracą w trakcie burz z wyładowaniami. Również tutaj może skończyć się zarówno niewielkim urazem, jak i zgonem. Podstawowe zasady bezpieczeństwa w tym wypadku to stosowanie połączeń wyrównawczych i uziemienia konstrukcji urządzeń oraz zakaz pracy w czasie burzy z wyładowaniami atmosferycznymi.

Niezwykle groźne mogą okazać się pożary i wybuchy. Najczęściej dochodzi do nich poprzez niewłaściwie dobrane parametry urządzeń i instalacji elektrycznych, wykonywanie robót w pobliżu materiałów łatwopalnych i niezachowanie warunków bhp w obszarze zagrożonym wybuchem. To może poskutkować poparzeniem lub śmiercią. Profilaktykę stanowią tu wyposażenie stanowiska pracy we właściwy sprzęt przeciwpożarowy, zachowanie wymaganych środków bezpieczeństwa w pobliżu materiałów łatwopalnych, sprawdzenie stężenia palnych gazów lub pyłów w przypadku pracy w obszarze zagrożonym wybuchem, uzyskanie wymaganej zgody od koordynatora robót, okresowe inspekcje urządzeń w wykonaniu przeciwwybuchowym, potwierdzające stan bezpieczeństwa, instrukcje i dokumentacja eksploatacyjno-ruchowa i atestacyjna urządzeń oraz stosowanie odpowiednich narzędzi nieiskrzących.

Uważać należy też na zmienne warunki atmosferyczne, upadki, potknięcia, poślizgnięcia, pyły, spadające przedmioty, a nawet hałas i stres. Często najlepszą drogę do zapewnienia bezpieczeństwa stanowią szkolenia pracowników i przestrzeganie norm czasu pracy.

MATEUSZ BABIARZ

BM BHP EXPERT

609 150 476

Comments are closed

YouTube

Archiwum
WYGRAJ PLUSZAKA DLA DZIECIAKA
BGP 2023
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA