Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Bezpieczna obsługa wózków

2022-02-08
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Bezpieczna obsługa wózków
Bezpieczna obsługa wózków
Chatka

Wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia należą do najczęściej używanych środków transportu wewnątrzzakładowego w wielu branżach. Przy ich użytkowaniu należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, wynikających z Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 15 grudnia 2017 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym.

Wózki jezdniowe podnośnikowe to mechaniczne pojazdy kołowe o napędzie silnikowym, stosowane głównie w transporcie bliskim i magazynowaniu, używane do prac załadunkowych oraz rozładunkowych. Wszystkie te wózki podlegają dozorowi technicznemu.

Obsługa wózka wymaga odpowiedniego ubioru. Należy założyć odzież roboczą dopasowaną, przylegającą do ciała, a także dostosowaną do pory roku. Ważne jest też obuwie, najlepiej pełne buty z podeszwą antypoślizgową i podnoskiem chroniącym palce stóp. Jeśli występuje ryzyko urazu głowy, należy założyć także hełm ochronny.

Przed rozpoczęciem pracy powinien zostać dokładnie sprawdzony stan techniczny wózka. Szczególną uwagę trzeba poświęcić na kontrolę prawidłowego działania układu kierowniczego, hamulcowego i napędowego, a także mechanizmów podnoszenia oraz osprzętu, takiego jak maszt, napięcie łańcucha i mocowanie wideł oraz stopień ich zużycia. Testom wypada też poddać oświetlenie i sygnalizację, urządzenia pomiarowo-kontrolne oraz elementy zabezpieczające kierowcę i osoby współuczestniczące w czynnościach magazynowych.

Po dopuszczeniu wózka do jazdy należy pamiętać o właściwym operowaniu pojazdem. Wypada więc dostosować prędkość do warunków pracy i unikać gwałtownego hamowania i skrętów. Stwarzając zagrożenie dla osób postronnych, obszar działań należy odpowiednio oznakować. Do ładunku trzeba podjeżdżać wolno, umieszczając widły w prowadnicach palety. Przy jeździe bez ładunku widły powinny być opuszczone jak najniżej.

Szczególną ostrożność należy zachować podczas jazdy do tyłu, którą dopuszcza się jedynie, jeśli widok z przodu zasłania transportowany ładunek. Trzeba dokładnie rozejrzeć się, czy na drodze oraz wokół nie ma przeszkód lub osób. Cały czas wypada obserwować podłoże, unikając nierówności i krawędzi ramp. Ładunek może być transportowany jedynie z opuszczonymi widłami, a z pochyłości należy zjeżdżać tyłem, aby ładunek był skierowany ku górze i nie wolno wówczas skręcać, gdyż grozi to przewróceniem.

Za pomocą wózka można podnosić osoby pod warunkiem, że dopuszcza to instrukcja wózka jezdniowego, a także wykorzystuje się pomosty specjalnie dostosowane do ich podnoszenia. Dla osób współuczestniczących najbezpieczniejsze wyjście to dostosowanie się do wskazówek operatora i praca w hełmach ochronnych. Od operatora wózka wymaga się też, aby po zakończonej pracy odpowiednio zabezpieczył pojazd przed jego uruchomieniem przez osoby nieupoważnione.

MATEUSZ BABIARZ

BM BHP EXPERT

609 150 476

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK