Bądźmy FASOFF
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Zdrowie
- /
- Bądźmy FASOFF
Co roku 9 września obchodzony jest Światowy Dzień FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy). Również w Miliczu zaangażowano się w akcję promocyjną tego wydarzenia. Wszystkie pacjentki oddziału położniczego otrzymały kubki promujące kampanię oraz ulotki profilaktyczne. Takie same pakiety otrzymają również uczestniczki szkoły rodzenia, prowadzonej przez Oddział Położniczo-Ginekologiczny MCM Milicz.
– Chcielibyśmy uświadomić wszystkie kobiety, że alkohol spożywany w czasie ciąży szkodzi dziecku. Zespół FAS to nieodwracalne uszkodzenie płodu, co kończy się u noworodka nie tylko chorobą, ale później nawet odrzuceniem i porzuceniem go przez matkę. Nieświadomość u kobiet późniejszych konsekwencji picia w ciąży kończy się tragedią dla całej rodziny. Nie pozwólmy, aby alkohol zniszczył życie dziecku i matce. Czasu nie cofniemy, ale możemy zatrzymać u dzieci niepełnosprawność wynikającą z FAS, nie pijąc alkoholu w ciąży! Bądźmy #FASOFF – apeluje Aleksandra Hanysz, przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Miliczu.
Światowy Dzień FAS obchodzony jest 9 września i rozpoczyna się punktualnie o godzinie 9.09 od 1999 roku, kiedy to w Auckland w Nowej Zelandii zabrzmiały dzwony w Kościele Metodystów. Powtarzające się dziewiątki w dacie i godzinie mają symboliczną wymowę – 9 miesięcy ciąży bez alkoholu. Kampania prowadzona na tę okoliczność ma na celu uświadomienie (nie tylko przyszłym matkom) skutków picia alkoholu w trakcie ciąży, jego wpływu na rozwój płodu, a w przyszłości – na możliwy, nieprawidłowy rozwój dziecka. Ma ona również uczulić całe społeczeństwo na problem FAS. Jest to zespół umysłowych i fizycznych zaburzeń, spowodowanych działaniem alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Może wywoływać opóźnienia umysłowe, wiele dysfunkcji mózgu oraz anomalia rozwojowe.
Spożywany przez kobietę w ciąży alkohol bardzo łatwo przenika przez łożysko, dostając się do krwiobiegu dziecka. Alkohol powoduje przede wszystkim obumieranie komórek nerwowych, dlatego też dzieci z FAS przychodzą na świat z dużo mniejszą ilością neuronów niż inne. Dziecko, którego matka w czasie ciąży spożywała alkohol, narażone jest nie tylko na niski poziom IQ, ale również na zaburzenia uwagi liczne zaburzenia fizyczne i neurologiczne.
MICHAŁ KOBUSZYŃSKI
GRAFIKA: Milickie Centrum Medyczne
Comments are closed